Wpis z mikrobloga

7 986 - 1 = 7 985

Tytuł: Tortilla Flat
Autor: John Steinbeck
Gatunek: Literatura piękna
★★★★★★★★

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny.

Świetnie opowiedziana historia, przeczytana za jednym podejściem. Podzielona na 17 rozdziałów pełnych historii z morałem coraz to większej liczby przyjaciół Danny'ego. Polecam z pełną odpowiedzialnością. Niesamowita ilość cytatów wartych zapamiętania.

"Jest rzeczą dowiedzioną i wykazaną w wielu opowieściach, że dusza zdolna do najlepszych uczynków jest także zdolna do najgorszych przestępstw. Czy można znaleźć większego ateistę od staczającego się w rynsztok kapłana? Czy jest niewiasta bardziej namiętna i nienasycona od niedawnej dziewicy? A może to jednak tylko sprawa pozorów."

#bookmeter
  • 8
@zetiaaaa: ok. właśnie stałem się posiadaczem. Steinbeck chyba nie będzie miał mi za złe mam nadzieję :P Przeczytam na pewno - choć nie wiem czy prędko, bo ta kolejka jest u mnie zawsze bardzo długa.
@zetiaaaa: No przyznam że szybko się tego nie czyta, ale ogólnie po skończeniu człowiek wychodzi mądrzejszy niż był - sporo jest tam filozoficznej rozkminy ;) Polecam też oczywiście Grapes of wrath, wielka depresja w latach 30 w USA i exodus ze środkowego zachodu do kalifornii, klasyka z którą warto się zapoznać.