Wpis z mikrobloga

Jak szybko poruszają się (powiedzmy względem słońca) sondy takie jak Voyager, albo ta co ostatnio dotarła do Plutona, a jak szybko mogłyby się poruszać gdybyśmy mieli ochotę je bardziej rozpędzić?

Zastanawiam się jaki ułamek prędkości światła jest na teraz do osiągnięcia w podróżach międzyplanetarnych.

#astronomia #kosmos
  • 20
@Assailant: @claudio1: @tiop: @ruzi00:
Zrobiłem małe obliczenia z wykorzystaniem wzoru E =1/2mv i wyszło mi, że żeby rozpędzić 1000kg ładunek do 0,1 prędkości światła potrzebny jest wydatek energetyczny (125 TWh) równy dwukrotności rocznej produkcji energii przez największą elektrownię jądrową świata (Kashiwazaki-Kariwa 68 TWh).
Trochę słabo.
@Assailant: i jeśli by się to nie rozleciało wcześniej. Zawsze rozbawia mnie ten projekt, jest tak niedorzeczny, że głowa mała.
@gremlin085: w podróżach między planetarnych zbyt wielkich prędkości nie osiągniemy ze względu na względnie niewielkie odległości, no i potrzebę wytracenia prędkości gdy dolecimy na miejsce. Odbywałoby się to oczywiście wykorzystując pole grawitacyjne planet, ale i tak prędkość nie mogła by być za duża, bo by nasz statek wyrzuciło z orbity
@dzangyl: Ten obłok jest na tyle rzadki, że raczej problemu z tym by nie było. Zawsze można zrobić jakiś radar i w razie potrzeby odpowiednio wcześnie zmienić trajektorię. A przy napędzie EmDrive nigdzie nie trzeba się oddalać i jeśli odkryjemy jak to działa i zaimplementujemy go w większej mocy to będzie to chyba najlepszy napęd jaki możemy obecnie posiadać.
@ruzi00: no właśnie o obłoku nie wiemy zbyt wiele, może jest rzadki, może nie. EmDrive jest naprawdę ciekawy, czekam aż odkryją teorię stojącą za tworzeniem ciągu, bo na razie nikt tego chyba nie wie. Zabawne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dzangyl: Człowieku, program Orion opracował wybitny polski matematyk Stanisław Ulam który był jedną z ważniejszych postaci projektu Manhattan. Dedal to dzieło Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego. Myślisz że Ci ludzie nie brali pod uwagę takich problemów. To nie były projekty na potrzebę filmów science fiction.
@Assailant: teoria, a praktyka to jedno. Podczas budowy i testowania pojawia się często wiele problemów o których inżynierowie nie pomyśleli. Dla mnie są to bezużyteczne i głupie projekty.
Zawsze rozbawia mnie ten projekt, jest tak niedorzeczny, że głowa mała


@dzangyl: co jest niedorzecznego w projekcie Dedal i/lub Orion? Bo chyba januszowanie podróży kosmicznych Ci się załączyło