Wpis z mikrobloga

Podczas II WŚ bardzo ciekawie wyglądał ruch oporu na terenie obecnej Białorusi. Działał tam polski ruch oporu, białoruski, żydowski i oczywiście sowiecki.
Szczególnego znaczenia po ataku Niemiec na Związek Sowiecki miał ten ostatni. W oddziałach kontrolowanych przez Moskwę znajdowało się ok. 70% Białorusinów. Charakterystyczna na tych terenach była brutalność partyzantów wobec ludności cywilnej. Partyzanci sowieccy często grabili własnych obywateli co popychało lokalnych mieszkańców do kolaboracji z Niemcami i dołączaniem do organizowanych przez nich oddziałów samoobrony i policji pomocniczej. Kolaboracja miała także uchronić ludność wiejską przed represjami niemieckim to jest palenie wsi i zagłada mieszkańców. W odpowiedzi na akty kolaboracji z okupantem partyzanci sowieccy dokonywali rajdów i wypadów na mniejsze miejscowości likwidując osoby współpracujące z Niemcami.
Pod koniec wojny aktywna zaczęła być Białoruska Armia Wyzwoleńcza, która podjęła walkę z Armią Czerwoną, partyzantami sowieckimi oraz Armią Krajową.
Prawdziwym bastionem wszelkich grup partyzanckich na tym terenie oraz różnego rodzaju band była Puszcza Nalibocka.

#historia #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #bialorus #ruchoporu

Na zdjęciu członkowie oddziału braci Bielskich - żydowskiego ruchu oporu na terenie dzisiejszej zachodniej Białorusi tolerowanego przez partyzantów sowieckich.
lesio_knz - Podczas II WŚ bardzo ciekawie wyglądał ruch oporu na terenie obecnej Biał...

źródło: comment_zZgVUdWkvBA6anL0MVo6YAU8qFSkL7od.jpg

Pobierz