Wpis z mikrobloga

Mirki, mam problem, wymieniłem gniazdo mini usb w nawigacji tomtom one xl i niestety po zabiegu nawigacja jest kompletnie martwa, po podłączeniu ładowarki zielona dioda się nie świeci, nawigacja nie chce się uruchomić. Akumulator był rozładowany do 2,4V więc zdecydowanie za mało, czytałem że w takim przypadku trzeba ładować go małym prądem więc podładowałem go po za nawigacją zewnętrznym zasilaczem prądem 50mA i napięciem 4V, po 2 godzinach podłączyłem akumulator żeby zobaczyć czy chociaż ekran mrugnie, ale nic z tego (akumulator miał 3,6V). Z tego co sprawdzałem wszelkie sygnały z gniazda docierają na płytkę, nic raczej bezpośrednio nie uszkodziłem. Macie pomysły co mogło się stać, albo co jeszcze mogę sprawdzić?
#elektronika #nawigacja
  • 12
@Mazur9: Mógłbyś sprawdzić czy ten akumulator jest w stanie wydzielić jakikolwiek sensowny prąd przy użyciu miernika i rezystora jako obciążenie.
Po tak mocnym rozładowaniu, ten akumulator może się nadawać co najwyżej do wyrzucenia.
@conel: Sprawdziłem na rezystorze 15Ω, prąd 240mA napięcie przed podłączeniem 3,61V po spadło do 3,48V, więc chyba nie jest najgorzej?
@aloalo83: problem w tym że wcześniej działała, po podłączeniu do ładowania, i jeżeli dobrze się ustawiło gniazdo, to dioda się świeciła, nawigacja się uruchamiała. Na samym akumulatorze przy próbie uruchomienia tylko błyskał ekran na chwilę, chyba że uruchomiło się ją na ładowarce to po odłączeniu czasami chwilę jeszcze działała. Nie
@Mazur9: Gorzej już być nie mogło, gdyż akumulator jest ok. ;-)
Piny USB to sprawdzałeś od gniazda do najbliższego elementu na płytce, a nie nóżka USB -> pad USB? Dobrze byłoby sprawdzić ciągłość dalej (przynajmniej samo 5V i GND), gdyż przy wymianie (z powodu za dużej temperatury) mógł odpaść jakoś rezystor w małej obudowie i stąd te problemy.
Zwarć na nich też nie ma?
Zarzuć jakimś zdjęciem płytki, najlepiej w wysokiej
@conel: Sprawdzałem do elementów w przypadku lini D+ i D- do kondensatorów które są nad gniazdem, a dla +5V i gnd od spodu do elementu BD3 (swoją drogą co to jest?) i do tego dużego rezystora 0Ω i przejście było, gniazdo z tego co sprawdzałem nie ma zwarć. Dołączam zdjęcia w najwyższej rozdzielczości jaką dysponuję, niestety jest to telefon i jak próbuję zrobić zdjęcie z mniejszej odległości to kompletnie nie może
Mazur9 - @conel: Sprawdzałem do elementów w przypadku lini D+ i D- do kondensatorów k...

źródło: comment_kzcUJzEEwR9Yg2gve4HsLtOeZoHc7zrc.jpg

Pobierz
@Mazur9: To BD3 to pewnie kondensator ceramiczny będzie - dlaczego jest tak oznaczony to nie wiem, ale na takiego wygląda (oczywiście, to SMD: tu dużo rzeczy podobnych do siebie).

Jak rozumiem nie pochrzaniłeś polaryzacji akumulatora przy podłączaniu do płytki?
Wszystko co konkretne to się znajduje pod puszkami, a na komponentach zewnętrznych żadnych upaleń nie widać.