Wpis z mikrobloga

#motocykle #kombinezon #odziez #jokosc

Wtrace swoje 3 grosze.
Napisalem piekny artykul, ale komp mi sie zrestartowal i musze jeszcze raz.
Wiedza na temat skory i mowienie o jakosci. Sprawa ktora mnie troche irytuje, z uwagi na doswiadczenie jakie posiadam.
Zaczne od tego, ze naprawde dlugo pracowalem, przy produkcji tego materialu, pozniej pod koniec kariery w branzy nadzorowalem proces technologiczny dla takich marek jak Prada, Gucci, Louis Vuitton, wiec naprawde mam jakies pojecie.
Do rzeczy:
Wiele osob mowi o jakosci skory, co tak naprawde jest bledem, powinno sie mowic o jakosci produktu, a nie surowca jaki byl do tego uzyty. Mowienie o jakosci surowca jest sporym naduzyciem.
Zacznijmy od tego ze jakosc to pojecie bardzo wzgledne, dla kazdego znaczace co innego. Inne bedzie dla brakarza, co innego dla krojczego a co innego jeszcze dla klienta koncowego.
Klient koncowy moze ocenic, czy odziez jaka chce zakupic jest miekka/sztywna, czy zamki sie zapinaja, sa rowno wszyte, czy sie dobrze uklada, czy szwy sa ok. To w zasadzie tyle.

Wprawne oko moze za to ocenic, czy wlokna kolagenowe sa dobrze zamkniete, czy nic nie „plywa” czy nie ma wychwytow, oraz czy skorka zostala uzyta z krowy, czy z byczka.
Naprawde tylko wprawne oko moze znalezc mankamenty.
Produkcja materialu jest bardzo skomplikowana, kazdy maly blad juz w procesie moczenia moze miec nieodwracalne konsekwencje w dalszej obrobce. No ale to juz inny temat.
Skora sama w sobie jest materialem przepuszczajacym powietrze. Inaczej ma sie sprawa z tworzywami, ktore sa tansze w produkcji, a przypominaja prawdziwa skore w sposob niemal niemozliwy do odroznienia. Wierzcie mi ze w bledzie jest osoba myslaca, ze spokojnie jest w stanie rozroznic co jest skora a co jest tworzywem. Naprawde wiem co pisze....mozna to sprawdzic jedynie po nacieciu lica, jednak nikt przeciez nie bedzie nacinal odziezy.
Produkcja tworzywa jest znacznie tansza, sporo firm na tym oszukuje niestety.
Nie wiem, czy wiecie ale skore produkuje sie takze w standardzie gore-tex, tak by oddawala powietrze z wewnatrz a nie przyjmowala z zewnatrz. Pozniej wszysta membrana pomaga w calym cyklu.
Dodam, ze krojczy i szewc/krawiec tak przygotuja material do szycia, by ukryc wszelakie wady w miejsca trudno widoczne. Bedzie to wszycie wstawek z loznym licem, wychwytami, brendami, oraz laczenie skory z tworzywem w takie miejsca w ktorych sie nie oglada dokladnie odziezy przy zakupie.
W dodatku beda ladnie ukryte.
To mniej wiecej tyle.
Mozna mowic o jakosci, calego produktu, o jakosci skory powiemy jedynie ze jest miekka czy twarda. Nic wiecej.
To troche takie #gorzkiezale
  • 10
@PMV_Norway: No dobra, ale są jakieś metody żeby ocenić czy skóra jest dobrej jakości i czy będzie trwała? Chociażby pod względem koloru i jego odporności na wodę czy pot?
Czy twarda skóra jest znacząco mocniejsza jeśli chodzi o przecieranie i rozdzieranie niż miękka?

napisz coś dla laików, nie tylko motocyklowych.

Gx
@Gixaar: kolor w tym wypadku nie ma znaczenia, może poza białym, gdy przy złym dobraniu lakierów i pigmentu oraz żywic wierzchnich może nam tracić biel na rzecz koloru żółtego. Pamiętać należy że skórę barwi się kompielowo lub bezkompielowo. Barwę nadaje się już w procesie dogarbowania czyli do uzyskania półfabrykatu. Biała skóra jest z definicji mniej odporna na rozdzieranie z uwagi na dużą ilość syntanow wybielajacych, a nawet niejednokrotnie użycie mąki. Co
@PMV_Norway: dobra, a czy możesz z spokojnym sumieniem polecić jakąś firmę robiącą odzież motocyklową (skórzaną), z którą wiadomo, że nie będzie lipy?
Czy to zawsze trzeba wziąć w rękę żeby ocenić ?
Może jakiś poradnik dla laików byś napisał albo odcinek vloga ;)