Wpis z mikrobloga

Zaawansowane opcje pliku Gothic.ini z gry Gothic 2

Wiele opcji gry jest ukryte w tym małym pliczku. Można między innymi zdefiniować ilość krwi, włączyć antialiasing, ustawić quick save czy też szybkie picie mikstur. Plik ten znajduje się w folderze ./Gothic/System i nalezy go uruchomić edytorem tekstu (notepad). Opis najciekawszych opcji zamieszczam niżej.

bloodDetail - w tym miejscu, możemy ustawić ilość krwi, która będzie wyświetlana podczas zadawania obrażeń. Z tego co pamiętam, można tu ustawić wartość większą niż 3.

playLogoVideos - przestawiając tą wartość na zero, wyłączamy logo pirani przy starcie gry.

highlightMeleeFocus - zauważyliście, że po machnięciu mieczem pozostaje taka szara smuga? Wielkość jej definiujemy tym parametrem. Osobiście ustawiłem to na 0 i lepiej mi się gra.

enableJoystick - tu można właczyć obsługe joysticka, niestety nie testowałem. Wartość 1 uruchamia tą opcje.

invMaxColumns - ilość kolumn, które będzie widać po otwarciu ekwipunku. Ustawiając 10, będziemy mieli 10 kolumn po otwarciu ekwipunku o ile się zmieszczą. Wpisując 0 i po otwarciu ekwipunku ilość kolumn będzie maksymalna dla danej rozdzielczości.

invCatOrder - kolejność wyświetlania rodzajów itemów w ekwipunku.

usePotionKeys - definiuje możliwość picia napojów nawet w czasie walki (h - najsłabszy napój leczący, p - napój many). By aktywować należy ustawić 1. Klawisze można przestawić w opcjach.

useQuickSaveKeys - f5 quick save, f9 quick load. Cyfra 1 aktywuje tą opcje.

spawnRemoveNpcOnlyIfEmpty - przestawiająć tą wartość na 1 sprawimy, że zabite potwory i NPC znikną dopiero po wyczyszczeniu ekwipunku.

Tutaj będą opcje poprawiające grafikę, większość nie potrafię opisać, ale coś tam one dają ( ͡º ͜ʖ͡º)
zForceZBuffer - ustawiamy 1

zSubdivSurfacesEnabled - ustawiamy 1

zTexCacheOutTimeMSec=240000
zTexCacheSizeMaxBytes=32000000
zSndCacheOutTimeMSec=10000
zSndCacheSizeMaxBytes=20000000
- to można zwiększyć znacznie, ja u siebie do każdego dopisałem po jednym zerze na końcu i jest git. Jeśli masz mało ramu, to odradzam przestawianie tej opcji.

zVidEnableAntiAliasing - ustawiamy 1, aktywuje antialiasing.

zSmoothModelRootNode - ustawiamy 1

zTexAnisotropicFiltering - ustawiamy 16.

To chyba tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°) Miłej zabawy. Większość opcji powinna też działać w pierwszej części gry.


#gothic
  • 16
@Narkan: co do tego zSubdivSurfacesEnabled - w teorii jest to chyba pom/teselacja na cpu ( ͡° ʖ̯ ͡°) ale chyba w ogóle ona nie działa ewentualnie jest to prawie niewidoczne(ale fps je z tego co pamiętam xD)
@Narkan: Kiedyś próbowałem się tym pobawić. Można było uzyskać kilka fajnych rzeczy, których nie ma w opcjach. Można było dopasować sobie rozdzielczość do szerokiego ekranu. Niestety, plik ten bywał losowo modyfikowany przy używaniu aplikacji i ostatecznie porzuciłem grzebanie w nim.
@FotDK: picie mistur przydaje się na wczesnych etapach gry i w modach, gdy gra się na najtrudniejszym poziomie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale wtedy to wychodzi h&s... ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Narkan: w walce rzadko używam, ale jak mam zasrany ekwipunek to przyspiesza mi to picie, u mnie jest H na health i P na manę, a jako mag mana się przydaje do ładowania serii zaklęć.
@FotDK: ekonomia gothika jest tak zrobiona, że nie trzeba mieć miliona złota by grać normalnie. Ja zawsze opylam nadmiar ekwipunku Rupertowi i jak potrzebuje np. węgla to wiem, że zawsze od niego mogę odkupić to co znalazłem.