Wpis z mikrobloga

#kraklisp


Mireczki i Mirkówny, kolejne nagranie z dzisiejszego spotkania grupy kraklisp - pokrótce prezentuję, jak kompletnie od zera ustawić sobie środowisko do Lispa - czyli SBCL / Quicklisp / SLIME / Emacs.

Jakość dźwięku wybaczcie, nawaliła mi zewnętrzna dźwiękówka i nagrywałem laptopowym mikrofonem.

Drugi film się już wgrywa na jutube.
phoe - #kraklisp

SPOILER

Mireczki i Mirkówny, kolejne nagranie z dzisiejszego s...
  • 36
@Ingvarr100th: nie musisz pisać kalkulatora, wystarczy że wyewaluujesz (+ 2 2) w REPLu.
Mezzano jest rozwijanym obecnie OSem napisanym w Common Lispie.

Najogólniej mówiąc, Common Lisp jest językiem programowania ogólnego przeznaczenia. Skrót LISP wziął się od LISt Processing, tak, jak mówi @6a6b6c i faktycznie, CL ma do tego bardzo dużo narzędzi.

Ja osobiście cenię Lispa za możliwość bardzo szybkiego prototypowania i przyjemność pisania.
@6a6b6c: to jest wideo pokazujące setup - naturalnie, że więcej tu jest obsługi środowiska, niż samego Lispa.
Na samego Lispa miejsce jest w innych filmach.
Mrrrrr ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@6a6b6c: a czemu mam kłamać? Przyjemnie mi się w nim pisze, refactoring jako tako napisanego Lispa to sama słodycz ()
@phoe: ale ja wiem... ile nocy przesiedzialem nawiasujac w emascie, to ja nie policze... i to dla czystej frajdy, bo raczej tego nie uzyjesz w produkcji z uwagi na mala popularnosc.. ciezko isc w ta strone. Mozna sobie klikac dla frajdy, ale kod w produkcji musi byc tez przewidziany na mozliwosci rozwoju i utrzymania. Gdzie teraz LISP na CV zobaczysz? ;)
@Ingvarr100th: C i C++ juz znalem przed LISPem... Jak chcesz miec frajde, to odpal Emacsa i C-h i i leczisz z info kustomizacje emacsa w elispie. Ja doszedlem do tego, ze mam mase makr i roznych skeletonow czy innych numerow w lispie napisanych do pisania w C, C++, Javie, Bashu... Wkrecilem sie. Emacs to potezny sprzet, jak sie zna Lispa ;)
@6a6b6c: Lisp w CV? choćby u mnie. :D
co do małej popularności, to wchodzi faktycznie syndrom "maintainers necessary", czyli jeżeli jakieś korpo bierze na siebie jakiś język programowania, to musi mieć od razu kilka osób, które będą się nawzajem zastępować. nie zmienia to faktu, że CL jest używany w kilku korporacjach, choćby Google i Franz z niego korzystają.
z drugiej strony nie trzeba wielkich zespołów, by w Lispie napisać coś sporego;
przy tym uczy porządnego, a przy tym zwięzłego stylu kodowania.


@phoe: Chyba, ze zaczniesz nawiasowac w innych jezykach, ktore sa w standardowej notacji, to Ci sie potem dziwnie break pointy stawia, jak widzisz, ze w parametrach funckji masz jeszcze pare wywolan innych funkcji i w nich jeszcze jakies... ;) Hyhy.