Wpis z mikrobloga

#zdzislawintheworld #podroze #podrozujzwykopem #meksyk #bacalar #chetumal

Przyjechałem do Bacalar w Meksyku, na półwyspie Jukatan i zostaję tutaj. Po raz pierwszy trafiłem na naprawdę dobre miejsce w Meksyku. Poprzednie to takie niezbyt turystyczne, a Palenque to aż za bardzo. Wcześniej byłem w Chetumal całkiem niedaleko i po jednym dniu już miałem go dość. A tutaj jest jak w bajce. Hostel bardzo ładny, z kuchnią, lodówką, naczyniami, tuż nad jeziorem. Kawałek od miasteczka, ale jest dobra droga na deskorolce i wreszcie mogę sobie pojeździć, od prawie pół roku noszę ją na plecach, a pojeździłem tylko w dwóch miejscach na razie - Leon i Esteli, obie w Nikaragui.

Teraz jest północ i na tyle ciepło, że piszę sobie w hamaku na molo, a na równoległym jakaś parka uprawia seks. Mam w planach sobie posiedzieć, bo ostatnio w autobusach spędziłem mnóstwo czasu, a w drodze powrotnej będzie to samo. Nie wrzucałem opisu żadnych książek, ale to nie znaczy, że nie czytam. Jestem na trzecim tomie Diuny i postanowiłem napisać o nich jak doczytam wszystkie. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony treścią książki jak i tym, że kolejne tomy nie tracą na jakości. I niedługo będę musiał znów pokonać kilkaset kilometrów na wschód, bo nie chcę wracać przez Belize.

W ogóle Belize. Trochę nieoptymalnie zaplanowałem podróż, bo w Belize spędziłem tylko kilka dni w San Ignacio, tuż przy granicy, płacąc przy okazji 20$ wjazdowego . Następnie wróciłem do Gwatemali, aby pojechać dookoła Meksyku. I tą samą drogą wrócę, bo nei chce do Belize. Słabo tam jest. Niby powinno być super turystycznie, bo jedyny anglojęzyczny kraj tutaj i dużo potencjalnych klientów nie miałaby problemu z komunikacją. Ale jakoś tak nieprzyjemnie jest. Nawet w tym małym miasteczku czułem się nieswojo, a o stolicy to się nasłuchałem. Zresztą stolic i dużych miast nie warto tu odwiedzać, więc nie chciałem się przekonywać czy istnieje gorsze miejsce niż Tugesigalpa.

Planuję wrócić autostopem. Rozmawiałem z Marcinem z stopami przez świat, sprawdziłem jak to wygląda na mapie i jest to wykonalne. Noc w Palenque i z powrotem do Flores. Tam wziąć nocny autobus do Stolicy i tego samego dnia wbić do El Salvadoru. Najlepiej zatrzymać się w mniejszej miejscowości, brońcie bogowie w stolicy. Potem na wybrzeże i do Nikaragui promem omijając całkowicie Honduras. Zatrzymać się na noc w Leon, pojeździć na deskorolce i na wyspę JAKA?, zobaczyć wulkany. Stamtąd blisko do San Jose, zatrzymać się w tym samym hostelu żeby spotkać ziomeczków z obsługi i porozmawiać z nimi po hiszpańsku. Następnie mogę zwolnić tempo, żeby trochę pozwiedzać nowe rzeczy, bo to stamtąd zacząłem podróż na kontynencie. Później już tylko Panama, Kolumbia i w stolicy Peru za jakieś 40 dni spotykam się z przyjacielem. To tak w skrócie, co będzie potem to się zobaczy.

Ale na razie odpocznę sobie kilka dni. Napiszę coś na bloga, odeśpię sobie, nadrobię wiadomości, wyślę pocztówki (w ogóle chciałby ktoś pocztówkę? Za przelew z drobnymi na znaczek mogę wysłać parę dodatkowych kartek), opalę się trochę, popływam, najem ananasów i tacosów. Od kiedy przyjechałem do Meksyku co najmniej raz dziennie jem tacosy. Wspaniałe jedzenie. No i w wolnym czasie będę dotykał ptaka. Tutaj jest taka hostelowa papuga i prawie jak kot. Łasi się, wchodzi na kolana, ramiona i w ogóle aż chce się założyć przepaskę na oko do kompletu.

Do tego tutaj jest przepięknie. Wrzuciłem nawet trochę rzeczy na instagrama - https://www.instagram.com/zdzislawin/

Jeżeli ktoś miałby być w okolicy, to odwiedzenie Bacalar jest bardzo dobrym pomysłem.

wołam @dolandark @Refusek @L_u_k_as @Cooyon @Nabucho i @angeldelamuerte
Pobierz
źródło: comment_Q6fnIiN0JxLRRuq3D0i7mdfRD0U1jeYC.jpg
  • 18
noclegi wszędzie kosztują podobnie, w granincach 8-12$, ale w Meksyku jedzenie jest tanie. Za kilkanaście złotych można zjeść solidny talerz taco. I owoce są bardzo tanie - ananas za 2 zł. Z owocami to jest śmiesznie, bo tutaj jabłka to egzotyka i kosztują kilkanaście złoty za kilogram. Transport też nienajgorzej, szczególnie że na kartę euro26 liczą mi 50% zniżki studenckiej ( ͡º ͜ʖ͡º)