Wpis z mikrobloga

Co zrobić z wrakiem samochodu po "szkodzie całkowitej", aby nie stracić pieniędzy? - #mfindmirkom

Rozbicie zwłaszcza starszego samochodu najczęściej kończy się tym, że od ubezpieczyciela otrzymujemy decyzję o szkodzie całkowitej, a odszkodowanie jakie otrzymujemy to różnica ceny samochodu w katalogu i zakładanej wartości wraku.

Co w takiej sytuacji zrobić z wrakiem?

Wbrew pozorom przy odrobinie chęci wrak samochodu można sprzedać w dobrej cenie, a wręcz na nim zarobić!

1. Przede wszystkim pierwszym naszym celem powinny być różnego rodzaju "szroty", stacje demontażu, lokalni handlarze częściami/samochodami i warsztaty gdzie prosimy o wycenę pozostałości po samochodzie.
2. Jeśli tam nie otrzymujemy satysfakcjonującej kwoty, możemy samodzielnie wystawić wrak na Allegro, OLX, czy inne lokalne serwisy ogłoszeniowe, a możemy trafić na handlarzy, którzy będą zainteresowani zakupem auta na części.
3. Jeśli ktoś ma trochę cierpliwości, ma dostęp do garażu i narzędzi, a także nie czuje obrzydzenia do handlu ( ͡º ͜ʖ͡º) może bez problemu rozebrać wrak na części i sprzedawać je oddzielnie - ta opcja jest idealna jeśli mamy popularny model samochodu i zachowało się dużo części w całości, bardzo często po takim zabiegu wyjdziemy na plus.

W przypadku 3 opcji należy jednak pamiętać jeszcze o jednej rzeczy, czyli konieczności wyrejestrowania pojazdu i jego kasacji. Choćby to była sama rama to taki samochód ostatecznie musi trafić na stację demontażu, aby go wyrejestrować i nie musieć płacić ubezpieczenia OC (do tego momentu ciągle na nas taki obowiązek jest nałożony).

Dodatkowo przy wcześniejszej rozbiórce na części, a następnie zdania do stacji demontażu, będziemy musieli dopłacić 10 zł za każdy brakujący kilogram auta (czyli należy przeliczyć czy opłaci się sprzedawać najcięższe elementy takie jak silnik, czy może jednak lepiej go zostawić do kasacji, a handlować jedynie plastikami, czujnikami i innymi lekkimi elementami, które najczęściej sprzedają się po kilkadziesiąt/kilkaset złotych). Więcej formalności związanych z odpowiednią kasacją samochodu opisujemy w naszym artykule: Szkoda całkowita – co zrobić z wrakiem auta?

Szerokości i ostrożności na weekend Mireczki!

PS: Zapraszamy do obserwowania naszego taga #mfindmirkom ( ͡ ͜ʖ ͡)

#samochody #motoryzacja #ubezpieczenia #protip #ankieta
źródło: comment_rdRxJMcTUurH9nVSxNc2bMiG0cKpP5EK.jpg

Co zrobiłbyś z wrakiem samochodu?

  • Oddał do stacji demontażu 23.6% (17)
  • Poszukał kupca, który da więcej 41.7% (30)
  • Rozebrał na części i sprzedał co się da 34.7% (25)

Oddanych głosów: 72

  • 3
@mfind: Od siebie dodam ze "wraki" (celowo w cudzyslowie) po szkodach calkowitych to b.dobry temat dla zarobku dla handlarzy jak i wlascicieli.
Zwykle dostaja od ubezpieczyciela tyle kasy, ze oplaca im sie oddawac auto sporo ponizej "rozsadnych" wartosci.
Proponuje zamiast rozbierac ( uciazliwe motzno) wystawic na OLX jako uszkodzone w dobrej kasie - znajdzie sie chetny momentalnie.
Opcja numer 1 w dzisiejszych czasach jest bez sensu. Bo wszelkiej masci skupy i