Wpis z mikrobloga

#ck2 #crusaderkings2
Jaką macie strategię na wasali mając już duże cesarstwo? Jak np dawać całe księstwa książętom to będą silni i łatwiej będą się robiły frakcje. Jak zrobię tak by jedna osoba miała jedno hrabstwo, to wtedy mam z całego księstwa tylko jednego wasala i da on mi mniej sił zbrojnych. Jak to wypośrodkowujecie?
A tak z innej paki, wschód ssie :(. Mam Wendish empire, mam Polskę, Pomorze, Danie, Litwę, Ruś Kijowską i Ruś, nawet wrąbałem się na Niemcy (Brandenburgia, Frankonia, Dolna Lotaryngia, Kolonia) a i tak tylko 33k Wojska mam, gdzie Bizancjum ma 60k ;(. Gupi wschód niedorozwinięty.
  • 11
@Mopsiak: Ja lubię dawać im królestwa bo łatwiej jest to po prostu nadzorować. Ale niestety granie dużymi imperiami jest po prostu nudne bo musisz ciągle brać focus dyplomatyczny bo inaczej zjedzą cię bunty.
@Mopsiak: Ja zawsze mając królestwo robię zasadę- jedno księstwo- jeden książę, jednocześnie samemu trzymając jako domenę królewską dwa księstwa (8 prowincji).
Na cesarstwo lepiej chyba potworzyć królestwa, zostawić sobie jeden tytuł królewski, a resztę rozdać, co prawda wasale będą bardzo silni, ale też łątwiej będzie kontrolować kilku z nich zamiast całej gromady.
@madegg: A idź Pan. Porozdawałem tytuły w Rusi, prawie cała Ruś Piastowie i jednemu z nich dałem króla.
Jednemu Piastowi (innemu) dałem ziemie w Litwie, za parę lat chciałem mu dać króla (ale jeszcze nie teraz).
Dziad z litwy dostał tytuł Króla Rusi i mam z nich -50 do opinii, bo chce królestwo Litwy i coś tam w Litwie. Dziadostwo :(.
@Mopsiak: Ja w takich sytuacjach robię interwencje i odbieram zajęte tytuły żeby wasal zanadto nie urósł... a ze czasem się takowy zbuntuje to wyląduje w lochu na dożywocie i będzie spokój ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@madegg: Spoko, czasem pisze nierozumnie ().
1. Jako cesarz dławię bunty na Rusi.
2. Odbieram tytuły buntownikom, cała Ruś moja w zasadzie.
3. Rozdaje tytułu członkom Dynastii mojej :Piastowie.
4. Jeden Piast jest królem Rusi.
5. Ja gram cesarzem, mój Dziedzic to król Litwy, ma sporo ziemi tam.
6. Umiera mi cesarz.
7. Gram dziedzicem. Mam za dużo ziemi (15/11).
8. Oddaje jakiemuś Piastowi bez ziemi Moje
@Mopsiak Nigdy nie rozdawaj tytułów w dynastii, a już na pewno nie dziedzicznych ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jak masz Charlemagne to rozdawaj tylko namiestników, bo to niedziedziczny tytuł (Viceroy). Jak ja gram to dziedziczne rozdaje zazwyczaj księstwa i tyle
@Mopsiak: Przede wszystkim tytuły rozdaję wasalom namiestnictwa. Wybieram przede wszystkich tych z traitem content, a poza tym shy, slothful itp. Ich dzieci daję pod opiekę takim osobom, które wyuczą w nich te same cechy. Jeżeli nie mogę akurat znaleźć takiego wasala/courtiera, to daję tytuł po prostu tym starym i schorowanym.