Wpis z mikrobloga

#oddajeszpik #rckikpoznan #dawcaszpiku

Mirki - chwalę się! ;)

Od czwartku 25 sierpnia nie mogłem usiedzieć w miejscu ponieważ w ten dzień zadzwonił telefon i usłyszałem w słuchawce: czy podtrzymuje Pan chęć bycia dawcą szpiku?.
Nie zwlekałem z odpowiedzią: oczywiście, że TAK.

Dzisiaj miałem przyjemność odwiedzić Oddział Dawców Szpiku w RCKiK w Poznaniu (Regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa).
Dowiedziałem, że biorcą jest osoba z USA i tak naprawdę na daną chwilę nic więcej nie wiadomo.

Pobrano ode mnie 6 probówek krwi, które już dzisiaj polecą za ocean i zostaną zbadane pod kątem możliwych chorób zakaźnych, wirusowych, przewlekłych oraz pod kątek zgodności antygenów HLA.
Podobno 50/50% szans na dopasowanie się antygenów.
Czyli być może mam szansę uratować życie swojemu genetycznemu bliźniakowi ;)
Mam nadzieję!

Wiem, że za wcześnie ale czuję radość, uniesienie, nadzieję ;)

Trzymajcie kciuki ale nie za mnie ale za chorego i zgodność naszych antygenów ;)

BTW - zapisujcie się do bazy dawców szpiku (którego pobranie praktycznie nic nie boli) bo ogólnie jest mega tragedia z ilością komórek macierzystych do przeszczepów - masa ludzi umiera z powodu braku dawców!
  • 29
@who_cares2 trzymam kciuki za zgodnosc!

Moge spytac czy dzwonili z jawnego numeru? Jakis czas temu zablokowalam polaczenia zastrzezone i jak teraz przeczytalam co napisales to skumalam, ze moge tak glupio zmarnowac szanse.
@nieztejziemi: Oddajesz szpik (krew lub szpik pobrany z kości biodrowej) w najbliższym Tobie ODS - Oddziale Dawców Szpiku. W moim przypadku to Poznań.
To jeśli jesteś zarejestrowany w RCKIK.
Bo są jeszcze bazy szpiku DKMS, Krajowy Bank Dawców Szpiku i inne.
Oddajesz krew do jednej z baz a jej wyniki są udostępnianame na cały świat.
Stąd trafiłem być może na biorcę z USA.

Potem pobrany szpik samolotem leci sobie do wybranego