Wpis z mikrobloga

Czy może mi ktoś wytłumaczyć akcję zbierania nakrętek? U mnie w #pracbaza dziennie idzie sporo butelek wody, więc tych nakrętek się uzbiera, ale nie rozumiem po co? Jak byłem w szkole to też organizowali taką akcję, wtedy się zbierało na wózek inwalidzki czy na coś. Ale po pierwsze, kto sponsoruje ten wózek, po drugie, ile trzeba zebrać tych nakrętek, a po trzecie, dlaczego sponsorowi się to opłaca skoro nawet nie wiadomo, kto to jest?

#pytanie #rozkminy
  • 7
@Ynteligent: "Charytatywne" akcje zbierania nakrętek są napędzane przez producentów napojów, ponieważ jeżeli zbiorą do recyklingu odpowiednią ich ilość to są zwolnieni z jakiegoś podatku. To niby ma służyć zmniejszeniu zaśmiecania ziemi.

Taniej im wychodzi zasponsorować taką akcję, i dać kasę charytatywnie, niż płacić ten podatek.
@Ynteligent: nie wiem. Wiem, że producenci napojów są zadowoleni, bo mają zrecyklingowane śmieci i są zwolnieni z podatku. A czy się za to coś wygrywa - nie słyszałem. W szkole zbieraliśmy nakrętki na akcje charytatywne ;)
@pogromca: producenci napojów nie mają nic z tym wspólnego. nakrętki kupuje skup, coś w stylu złomu bo jest to surowiec wtórny. a kasę odbiera ten co nakrętki zebrał i za to kupuje np wózek. ty też możesz to zrobić, a np coca cola o tym nawet nie będzie wiedzieć także nic tu nie ma wspólnego z ulgami
@Ynteligent: Po pierwsze nakrętki są małe czyste i łatwo się je zbiera, a jednocześnie maja wieksza "gęstość" w przeliczeniu np na worek 180l. Wyobraź sobie akcje zbierania butelek PET, słabo raczej, nie? Do tego im więcej butelek bez nakrętek w śmieciach tym lepiej, łatwiej sie prasuje takie śmieci