Wpis z mikrobloga

Co sądzicie o #alfaromeo 147 1.9 JTD lub 156 1.9/2.4 JTD?
Ostatnio widzę wiele pozytywnych opinii o 1.9 JTD. Właśnie szukam diesla i celowałem w Ibizę 2 FL 1.9 TDI, ale tego jest mało na rynku, i trudno coś ciekawego w okolicy trafić, dlatego patrzyłem też na Golfa 4, ale widzę że za porównywalne pieniądze mogę mieć młodszą, mocniejszą i lepiej wyposażoną alfę, w dodatku często golfy są dość zmęczone. Boję się jednak kosztów utrzymania alfy, i właśnie jak to jest? I jak to wypada w porównaniu do na przykład takiego golfa?
Jak z wytrzymałością zawieszenia, bo widzę że tu już jest wielowahaczowe więc jak się posypie to pewnie robi się drogo?
Jak wygląda sprawa z rdzą w tych modelach?
I czy budżecie 7-8 tys warto myśleć w ogóle o alfie czy już lepiej zostać przy golfie, ibizie, ewentualnie astrze 2?


#samochody #alfaholicy
  • 23
@Mazur9 ja mam 2003 rok. Raz mi pękł bezpiecznik płytkowy który odcinał prad, wymiana 10zł i jeździ dalej :)

Później miałem zwarcie przy wentylatorze przy silniku (z mojej winy bo lekko naciagnąłem kostki) i palił sie błąd silnika. Po usunięciu zwarcia i wymianie bezpiecznika dalej jeździ.

Teraz niedawno też miałem mały problem bo gasły mi zegary podczas jazdy, ale mechanik ogarnął mi to w 20 minut kasując 30zł.

Tak to nic się
@Norskee: Po prostu ostatnio bardziej mi się to rzuca w oczy ostatnio, pewnie dla tego że czegoś szukam.
Dobrze mi się wydaje że 2.4 to po prostu 1.9 z jednym cylindrem więcej? Więc ogólnie oba silniki to dobre konstrukcje?

@kalboy92: Dzięki za odpowiedź. Widzę że pokrywa się to z tym co czytałem, że głównie są problemy z elektryką, a tak to z dieslem pod maską, jak się dba to nie
@Mazur9: w zawieszenie zawsze można włożyć tuleje poliuretanowe. Nie wiem jak dokładnie jest w alfach i czy w ogóle takie tuleje są dostępne, ale do Mitsubishi Galanta gdzie też jest wielowahacz (4 wahacze na jedno koło z tyłu, 9 tulejek na jedno koło, 18 w sumie) cały komplet kosztuje około 400zl i z zawieszeniem masz spokój na wieczność.
I czy budżecie 7-8 tys warto myśleć w ogóle o alfie czy już lepiej zostać przy golfie, ibizie, ewentualnie astrze 2?


@Mazur9: Na naprawdę zadbaną Alfę tej generacji licz spokojnie ponad 10k. Poniżej na 99% będzie ulep albo zajechana z kręconym licznikiem.
@Andrzej_K
@Mazur9
Dokładnie, ja swoją też szukałem i szukałem... Znalazłem fajną sztukę z udokumentowanym przebiegiem i prosto z podwórka a nie od handlarza który nic nie wie na temat sprzedawanego auta. Technicznie OK, byłem na SKP przed zakupem i było wszystko w porządku.

Alfy te tanie często są piękne, zadbane itd, ale technicznie klapa. Długo czasu musiałem poświęcić na szukanie.
@Andrzej_K: Wiem że przy tym budżecie najlepiej nie będzie, ale jak przeglądam ogłoszenia, to mam wrażenie że nie jedna alfa będzie w lepszym stanie niż większość golfów w tym budżecie. Czy może się mylę? Jeszcze nie miałem okazji zweryfikować tego na żywo, a wiadomo że ogłoszenia a rzeczywistość to dwie różne sprawy. Ogólnie szukam czegoś w miarę przyzwoitym stanie co mi posłuży z 2-3 lata i nie będzie trzeba co chwilę
@Mazur9: kupiłem całkiem niedawno 147, 1.9 jtd 2002 z 3250. Sprawdzałem w warsztacie w Krakowie (autka.pl) i powiedzieli, żeby za tą kasę brać. Na dzień doby wsadziłem 1900 zł (hamulce, wahacz górny, mocowanie stabilizatora zawieszenia przedniego, łączniki stabilizatora), za miesiąc jadę zrobić jeszcze dodatkowo wahacze tył, łączniki stabilizatora tył (kolejne 850 zł). Muszę jeszcze wymienić przednią szybę bo mazy mam (350 zł). Poza tym wszystko. Auto na pewno nie było bite.