•  

  Od poniedziałku do piątku (o ile jest się czym dzielić) newsy z zakresu #geopolityka #historia #gospodarka . Weekendowo czasami też. Za miesiąc lub dwa wyłącznie pod tagiem #hahard

  Niemcy zwiększą wydatki na obronę do 2 proc. PKB
  W nadchodzących latach Niemcy zwiększą wydatki obronne, by zbliżyć się do natowskiego celu wynoszącego 2 proc. PKB. Merkel powiedziała, że prezydent USA Barack Obama stwierdził, iż nie może być dłużej tak, że Stany Zjednoczone przeznaczają na obronność 3,4 proc. PKB, a Niemcy tylko 1,2 proc.

  Rosja zawarła z Indiami kontrakty na kilkadziesiąt miliardów dolarów
  Rosja podpisała gigantyczne kontrakty zbrojeniowe z Indiami.Rozmach i koszty zaskoczyły wszystkich obserwatorów. Rosja nie tylko sprzedała w Delhi swój najlepszy system obrony przeciwlotniczej S-400,ale również wynegocjowała ogromny transfer okrętów wojennych i helikopterów liczących w setkach sztuk

  Prezydenci V4 przeciwni budowie Nord Stream 2
  Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami krajów grupy V4.

  Nowe dane Eurostatu. Najszybciej w całej Unii rozwijało się Mazowsze
  Mazowsze było w latach 2008-2014 najszybciej rozwijającym się regionem Unii Europejskiej pod względem PKB na głowę mieszkańca - poinformował Eurostat. Dane zaprezentowano w Brukseli przy okazji trwającego do czwartku Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.

  Jest decyzja w sprawie drogi, która połączy polskie porty z Czechami
  W Ministerstwie infrastruktury i budownictwa zapadła decyzja o ogłoszeniu przetargu na wykonanie ostatniego fragmentu drogi ekspresowej S3 z Bolkowa do Lubawki na granicy z Republiką Czeską. Trasa stanowi element korytarza paneuropejskiego E65.

  Merkel: w Syrii działania zbliżone do zbrodni wojennych
  Niektóre działania w Syrii są "bardzo zbliżone do zbrodni wojennych" - powiedziała w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel, określając bombardowania szpitali w Aleppo jako nieludzkie. Nie powiedziała jednak wprost, kogo obwinia o te zbrodnie.

  "FAS": Angela Merkel chce nakłonić kraje UE do zaostrzenia sankcji wobec Rosji
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce na najbliższym szczycie w Brukseli nakłonić Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji - podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Powodem jest udział Moskwy w wojnie w Syrii.

  Branża IT mocnym filarem polskiej zbrojeniówki
  Rola zaawansowanych systemów informatycznych w przemyśle zbrojeniowym rośnie. "Polskie firmy nie szczędzą pieniędzy na badania i rozwój, dzięki czemu mogą skutecznie konkurować z zagranicznymi graczami"

  Inwestować u siebie boją się nawet Ukraińcy
  Władzom w Kijowie marzą się miliardy dolarów zagranicznych inwestycji. W październiku przy Radzie Ministrów ma ruszyć Biuro Wspierania Inwestycji. Dotychczasowe decyzje rządu doprowadziły do tego, że ochrona własności to na Ukrainie fikcja.

  Kto tak naprawdę rządzi Polską? Nie są to elity finansowe
  Polska leży w miejscu, gdzie krzyżują się różne wpływy geopolityczne. Częściej niż w innych miejscach dochodzi tu do historycznych przesileń i rewolucji.Jedynym kapitałem, który ma zdolność do przetrwania historycznych zawirowań, jest kapitał kulturowy,jego największym dysponentem jest inteligencja

  Polacy zgromadzili blisko 2 biliony złotych
  Suma oszczędności, czyli aktywa gospodarstw domowych na koniec pierwszego kwartału tego roku wyniosły 1 bilion 786 miliardów złotych. Kwota ta wystarczyłaby na budowę blisko 6 milionów domów za 300 tysięcy złotych.

  Które nacje najlepiej zarządzają pieniędzmi? Polska w ogonie rankingu
  Obywatele którego kraju najlepiej zarządzają swoimi pieniędzmi? Które nacje mają największą wiedzę ekonomiczną? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliło badanie OECD. "Fatalnie w rankingu wypadła Polska, która osiągnęła sumarycznie najgorszy wynik (11,6 pkt.). Tuż nad nami uplasował się Białoruś"

  "Ludobójstwo rękami bohaterów". Interesujący wywiad z PROF. Grzegorzem Motyką o zbrodni wołyńskiej
  Bohdan Hud', ukraiński politolog broniący tezy o buncie mas, stwierdza wprost, że to polityka przedwojennej Rzeczpospolitej w końcu doprowadziła do gwałtownej, spontanicznej reakcji ludowej.

  >To nieprawdziwy pogląd. Od lat czekam, aby Bohdan Hud’ w swoich książkach opisał choć jedną wieś, gdzie ukraińscy chłopi rzucili się sami z siebie do spontanicznego zabijania polskich sąsiadów. Jak na razie nikt tego nie udowodnił. A jeśli już odwołuje się pan do prac Bohdana Hud’a, to warto zwrócić uwagę, że z książki, którą wydał on w 2013 roku jasno wynika, iż czytał opracowanie Mychajło Kołodzińskiego. Pomimo tego nie wspomina nawet słowem o tym, że zarysowano w niej plan dokonania antypolskiej czystki etnicznej<<

  "My, Czesi, po prostu chcemy mieć spokój"
  "Kiedy do hitlerowskich Niemiec przyłączono 40 proc. powierzchni Czechosłowacji, mówiliśmy: chcemy się bronić, ale nam nie dali. Kiedy w 1968 r. kraj zajęły wojska radzieckie, parlament powiedział: OK, nie ma sprawy. Bo ludzie w Czechach po prostu chcieli mieć spokój. I to się dzieje cały czas"

  Rocznica rozpoczęcia przez Niemców egzekucji ulicznych w Warszawie.
  Terror niemiecki miał na celu złamanie oporu Polaków w ich stolicy, miejscu najbardziej znienawidzonym przez Niemców i stawiającym im największy opór. Niestety, tablice upamiętniające mają napis, który dezinformuje – jest mowa na nim, że „w tym miejscu hitlerowcy rozstrzelali” Polaków

  #mirkoreklama #polityka

  +: Re-volt, M..........a +12 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h