•  
  F........e

  +7

  Dzisiaj jest 24 października. Najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w tym dniu na świecie:

  Polska

  1795 rok- Rosja, Prusy i Austria podpisały akt III rozbioru Polski. Już w 1794 roku podczas trwania Insurekcji kościuszkowskiej (Narodowemu powstaniu przeciwko Rosji i Prusom) poseł Leopold Heinrich von Goltz pisał w swym raporcie, że cała Rosja domaga się rozbioru Polski i wymazania imienia polskiego.

  1914 rok- Wojska rosyjskie odbiły z rąk niemieckich miasto #skierniewice

  1934 rok- Prezydent Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o utworzeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych #zus
  Rozporządzenie to doprowadziło do połączenia 5 instytucji (Izby Ubezpieczeń Społecznych, Zakładu Ubezpieczenia na Wypadek Choroby, Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków, Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, Zakładu Ubezpieczenia Emerytalnego Robotników)

  1942 rok- Obrzucono granatami niemiecką restaurację Mitropa na dworcu głównym oraz drukarnię gadzinowego dziennika Nowy Kurier Warszawski
  Mitropa to założona w 1916 roku firma kateringowa zajmująca się eksploatacją wagonów sypialnych i restauracyjnych. Bardzo ciekawa jest zmiana loga. Tak wyglądało w 1928 a tak w 1949 Tutaj okładka Kuriera Warszawskiego z 27 września 1940 roku o podpisaniu w Berlinie paktu trzech Okładka
  W tym samym roku Gwardia Ludowa czyli organizacja zbrojna Polskiej Partii Robotniczej dokonała zamachu bombowego na Cafe Club w odwecie za publiczną egzekucję więźniów nieistniejącego już więzienia Pawiak. Cafe Club był kawiarnią przeznaczoną tylko dla Niemców.

  1943 rok- Oddział Gwardii Ludowej im. gen. Józefa Bema stoczył całodzienną bitwę z obławą niemiecką w lasach na Diablej Górze na Kielecczyźnie.

  1945 rok- Do Gdyni powrócił żaglowiec Dar Pomorza, internowany w czasie II wojny światowej w Szwecji.
  W tym samym roku Polska wstąpiła również do #onz

  Wydarzenia ze świata

  1273 rok- Założyciel dynastii Habsburgów Rudolf I został koronowany w Akwizgranie na króla Niemiec.

  1360 rok- Wojna stuletnia: ratyfikowano kończący pierwszą fazę wojny francusko-angielski traktat w Brétigny.
  Istniały ogólnie 4 fazy wojny. Pierwsza od 1337 do 1360, a następne: 1369- 1389, 1412- 1428, 1429- 1453. Walki toczyły się na wielu frontach nie tylko we Francji i Anglii m.in. w Szkocji, Hiszpanii i w Niderlandach.

  1526 rok- Ferdynand I Habsburg został królem Czech.

  1531 rok- W bitwie na wzgórzu Gubel zwyciężyły wojska kantonów szwajcarskich nad siłami kantonów protestanckich.
  Było to ostatnie starcie w II wojny kappelskiej. Do I wojny doszło w 1929 roku, co ciekawe siły obu walczących stron nie chciały za bardzo walczyć ze sobą. Świadczy o tym fakt, że już 26 czerwca tego samego roku doszło do zawarcia pokoju kończącego I wojnę. Postanowiono, że to poszczególne kantony będą decydować o wyznaniu swoich mieszkańców ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  1648 rok- Zawarto pokój westfalski kończący wojnę trzydziestoletnią. Wojna 30 letnia rozpoczęła się w 23 maja 1618 roku pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego (I rzesza) wspieranymi przez inne europejskie narody takie jak: Szwecja, Dania, Republika Zjednoczonych Prowincji (7 protestanckich prowincji północnych Niderlandów) oraz Francji przeciwko katolickiej dynastii Habsburgów. Pomimo, że początkowo wojna spowodowana była przyczynami natury religijnej, jednym z powodów jej długotrwałości okazała się chęć osłabienia potęgi Habsburgów.

  1836 rok- Amerykanin Alonzo Philips opatentował zapałki.

  1857 rok- Założono angielski najstarszy klub piłkarski na świecie Sheffield F.C.
  Na pierwszy mecz musieli jednak czekać 3 lata odbył się pomiędzy drugą z najstarszych drużyn na świecie czyli Hallam F.C, który od tej pory jest ich odwiecznym wrogiem. W 2009 roku Sheffield gościł w Polsce i rozegrał towarzyski mecz z Hutnikiem Kraków na stadionie Suche Stawy w Krakowie w ramach obchodów 60. rocznicy powstania Nowej Huty. Mecz zakończył się zwycięstwem Hutnika 3-1. Sheffield w tym momencie znajduje się w 8 lidze angielskiej.

  1861 rok- Amerykańskie przedsiębiorstwo Western Union sfinalizowała budowę pierwszej transkontynentalnej linii telegraficznej.

  1901 rok- Amerykańska nauczycielka chcąc uczcić swoje 63 urodziny jako pierwsza osoba na świecie pokonała wodospad Niagara zamknięta w drewnianej beczce ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  1929 rok- Nastąpił czarny czwartek. Ceny akcji notowanych na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych gwałtownie spadły. Na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w tym samym czasie narastała bańka spekulacyjna. Wzrost akcji spowodował podniesienie wartości aktywów należących do inwestorów giełdowych. Banki udzieliły wielu kredytów pod zastaw przewartościowanych akcji. Za pożyczki inwestorzy kupowali kolejne akcje i bańka coraz bardziej się nadymała. Wiele spółek, których akcje notowały ogromny wzrost, było w rzeczywistości nic nie wartych i prowadziło niepewne interesy.
  Zdjęcie Pic Related samobójstwo po tym jak jeden z inwestorów zdał sobie sprawę z tego, że utracił wszystkie pieniądze i aktywa.

  1931 rok- Al Capone został skazany na karę 11 lat pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe.

  1941 rok- Wojska niemieckie zajęły Charków.

  1944 rok- Nieoznakowany należycie japoński statek Arisan Maru, przewożący około 1800 alianckich jeńców wojennych, został zatopiony przez okręt podwodny USS Snook lub USS Shark (╯︵╰,) W drugim dniu bitwy w Zatoce Leyte amerykańskie samoloty zatopiły pancernik Musashi, w wyniku czego życie straciło ponad 1023 osoby z 2399 wszystkich członków.

  1946 rok- Kamera umieszczona na wystrzelonej przez Amerykanów niemieckiej rakiecie V-2 wykonała pierwsze w historii zdjęcie Ziemi z przestrzeni kosmicznej (z wysokości 105 km.)

  1960 rok- Eksplozja rakiety R-16 na kosmodromie Bajkonur zabiła co najmniej 92 osoby
  1962 rok- Nieudana próba wystrzelenia sondy marsjańskiej Sputnik 22.
  1963 rok- 8 osób zginęło w pożarze silosu rakiety R-9 na kosmodromie Bajkonur.

  1964 rok- Zambia uzyskała niepodległość.
  1970 rok- Radziecka sonda Zond 8 okrążyła Księżyc i rozpoczęła lot powrotny na Ziemię.

  1985 rok- W Nowym Jorku rozpoczął się tzw. proces Pizza Connection handlarzy heroiną wywodzących się z mafii sycylijskiej. Podczas kilkuletniego śledztwa (od drugiej połowy lat 70. do 1985 roku) prowadzonego przez FBI, DEA i prokuraturę okręgową na Brooklynie (Eastern District) - później jej zadania przejęła prokuratura na Manhattanie (Southern District) – ustalono, że mafia sycylijska wprowadzała na rynek amerykański od 3 do 5 ton heroiny rocznie.

  1990 rok- Na archipelagu Nowa Ziemia przeprowadzono ostatni radziecki/rosyjski próbny wybuch jądrowy.

  Urodzili się m.in. Antoni van Leeuwenhoek (Przedsiębiorca i przyrodnik) Nazywany dzisiaj ojcem mikrobiologii. Na początku zajmował się szlifowaniem szkieł i kupiectwem następnie konstrukcją pierwszych mikroskopów. Później zajął się produkcją mikroskopów ze szkieł powiększających. Dzięki swojemu mikroskopowi przybliżającemu (około 240x) rozpoczął obserwację m.in. struktury kości i mięśni, krwinek czerwonych, bakterii. Obalił również teorię samorództwa dzięki odnalezieniu jaj much. Według teorii samorództwa żywe organizmy powstają z materii nieożywionej.
  Dodatkowo: Domicjan Cesarz Rzymski (Panował od 14 września 81 roku do 18 września 96 roku),a także Izabela Portugalska cesarzowa rzymska, królowa Hiszpanii, księżniczka portugalska.

  Uff... wikipedia zawsze spoko, życzę miłego dnia. Pozdrawiam.
  #ciekawostki > #najwazniejszewydarzenia

  źródło: 8c9bfa6f7c304f48d10d68076c9e3e20.jpg