Wpis z mikrobloga

Qh6 - to nie jest żaden kod do nowej zabawy. To ruch, który dał Norwegowi Carlsenowi tytuł mistrza świata w szachach.

Nie jestem jakimś szachowym ekspertem, ale uwielbiam takie sytuacje jak ta na planszy. Prawdopodobnie każdy początkujący gracz wolałby grać w tym momencie czarnymi, zwłaszcza że mat jest na wyciągnięcie ręki. Ale to właśnie białe mają mistrzowski ruch... Po tym posunięciu Rosjanin Karjakin poddał się i tak oto Norweg mógł świętować sukces.

Szkoda, że większe media nie wspominają o tym wydarzeniu, może kilka osób zainteresowałoby się szachami...

#szachy #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_7MnGGZgpvbRzhUkyC95QZCmBu8s28V9E.jpg
  • 41
@SzaloneLiczby: Baaaaardzo dawno nie grałem w szachy, przy czym moje umiejętności były na poziomie średnio podstawowym, więc może to głupie pytanie, ale:

Dlaczego czarne nie mogą bić po tym przesunięciu pionem, albo królem? Czy w sytuacji szachu (szacha?) można tylko ratować się ucieczką królem?
@neo_vir: Właśnie to jest w szachach najbardziej intrygujące :) Tak jak wspomniałem - jestem przekonany, że zdecydowana większość z nas wolałaby grać czarnymi, a jednak to białe mają "jokera", którym kończą całą partię.

Ciekawe ile ruchów wcześniej Norweg przewidział taką sytuację, bo patrząc na to jak czarne mają blisko do mata musiał mieć to wszystko pod kontrolą ;)
@SzaloneLiczby:
@dwa_szopy:
Sorry, ale się mylicie, bo nie uwzględniacie kontekstu, czyli poprzednich ruchów. Wcześniejszym ruchem Carlsena był Wc1-c8 - i zagrał go tylko dlatego, że jest forsowny mat. Jakby zostawił wieżę na c1 to ma mnóstwo sposobów na "klasyczną" obronę przed groźbami (np. Wc1-g1), a lepszy materiał pozostaje.
Więc to jest przepiękny motyw taktyczny, który jednak nie zmienia oceny pozycji - tak czy siak była wygrana.
@Ragnarokk: Patrząc na kontekst (i na to, że grają genialni zawodnicy) to masz rację, ale nie o to mi chodziło :)
Mi chodziło o to, że np. początkującym daje się różne łamigłówki szachowe, mówi się że np. ruch mają białe i prosi o wybór koloru, którym wolą zagrać. Chodzi tu oczywiście o to, by początkujący uczył się analizowania partii itd. Mało kto zauważyłby taki ruch królową, więc większość wybrałaby grę czarnymi