Wpis z mikrobloga

Utracono statek towarowy Progress lecący na ISS! :(

Nikt nie ucierpiał, bo statek był bezzałogowy. Na Stację wiózł prawie 2.5 tony zapasów. Głównie wody, jedzenia i paliwa.

Rosjanie podają, że przyczyną jest prawdopodobnie awaria trzeciego stopnia rakiety Soyuz-U. Soyuzy to rakiety sprawdzone jak żadne inne. Mają na koncie setki lotów i należą do najbezpieczniejszych na świecie. Nie są jednak całkowicie bezawaryjne i tym razem się niestety nie udało.

Stacja powinna być bezpieczna. Ma spore rezerwy zapasów. W październiku zadokował do niej amerykański towarowiec Cygnus z niemal pięcioma tonami ładunku, głównie sprzętu. Kolejna misja towarowa planowana jest na 9 grudnia. Polecieć ma japoński HTV. Następny w kolejności jest Dragon od #spacex, zaplanowany na styczeń.

Jak widać, kosmos wciąż jest trudny.

Źródło: https://twitter.com/Space_Station/status/804391869350223872

#startyrakiet #iss #nauka #kosmos
  • 14
Zawołam parę osób, bo żeby było śmieszniej, to 4 dni temu gadaliśmy o (nie)zawodności rakiet.

@zdrapek napisał do @Gorion103:

Ruskie posłali w kosmos ponad 1200 rakiet i matematycznie mają znacznie większe szanse na powodzenie misji niż Space X. Gdybym miał coś posłać na orbitę to dał bym to USA lub Rosji.

Sojuz ma 97% udanych misji

(o, ironio!)

A po chwili dołączył się zaminusowany, ale proroczy @Ninik:

Mam Déjà vu,
@wykopowiczka69:

na ziemi ludzie giną w samolotach, ale w kosmosie ma być 100% bezawaryjnie.

Mówi kto...?


Plażo.

Co?

@TymRazemNieBedeBordo:

Po prostu spada, wiadomo. Ale gdzie? Specjalnie ustawiają taka trajektorie by w razie czegoś wylądował w oceanie?

Amerykanie -- raczej tak. Szczególnie w okresie wznoszenia wcześniejszym niż sama końcówka. Misje na ISS startują lecąc nad Atlantykiem. Pod torem lotu rakiety, do pewnej odległości od brzegu rozciąga się strefa bezpieczeństwa, gdzie nie
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.
ULA - United Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.

Jestem botem

Jak widać, kosmos wciąż jest trudny.

@Sh1eldeR: Lol, na ziemi ludzie giną w samolotach, ale w kosmosie ma być 100% bezawaryjnie. Plażo.


@wykopowiczka69: W samolotach jest o 99% bardziej bezawaryjnie niż w samochodach. Nie dlatego że są takie wspaniałe, tylko dlatego że są ustanowione bardzo rygorystyczne procedury we wszystkich możliwych sprawach związanych z lotnictwem. Przy lotach w kosmos mamy jeszcze wyższe stawki a tym samym jeszcze bardziej szczegółowe kontrole i
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.
ULA - United Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.

Jestem botem

@turbowarzywo:
Wcale nie :). "Wyeksploatowane" to określenie nieadekwatne w stosunku do rakiet jednorazowego użytku. Na każdy start budowana jest ta sama rakieta. Duża liczba lotów powoduje zwiększoną niezawodność. Po każdej awarii, z następnych rakiet usuwa się jej przyczynę. Każdy lot, nawet udany, dostarcza cennych danych, które pozwalają ulepszyć przyszłe rakiety danego typu.

To trochę tak jak z amerykańskim stopniem Centaur. Trudno wskazać misję, której Centaur jeszcze by nie wykonał. I to
Zawołam parę osób, bo żeby było śmieszniej, to 4 dni temu gadaliśmy o (nie)zawodności rakiet.


@Sh1eldeR: Ja kiedyś dyskutowałem na wykopie o robieniu kopii zapasowych dysków. Po skończonej dyskusji zająłem się porządkiem na biurku. Rzuciłem 2,5" 60 GB dyskiem w kierunku łóżka. Zamiast delikatnego wylądowania skończyło się #!$%@?ęciem w kawałek marmuru. Na szczęście miałem kopię zapasową ( ͡º ͜ʖ͡º)