Wpis z mikrobloga

Mój znajomy z pracy jest z pochodzenia Irańczykiem. Ostatnio próbował otworzyć konto bankowe i gdzie nie poszedł wszędzie miał odrzucany wniosek. W jednym banku jako powód powiedzieli mu, że jego kraj jest na "czarnej liście". Jedyny bank który nie robił mu problemów to Millienium Bank. Kolega próbował w : mbank, alior, pekao s.a. i Raiffesen. Czy ktoś może znać przyczynę, dlaczego banki nie pozwalają mu założyć konta? Wyczytałem, że to może miec związek z podatkiem belki, ale nie wydaje mi się, że chodzi właśnie o to.

Znajomy pracuje w Polsce prawie 5 lat, ma kartę stałego pobytu ważną do kwietnia ( ale od tego momentu będzie miał możliwość bezterminowego pobytu), wszystkie istotnie papiery potwierdzające jego tożsamość , no i do tego żonę polkę.

Czy ktoś wie, czemu banki robią mu te problemy?

#banki #bankowosc #mbank
  • 7
@Lucky_: Dzięki za odpowiedź. Orientujesz się może, czy:

- ta lista jest stała/wspólna dla wszystkich banków?
- podobna sytuacja występuje w innych krajach EU?
- dlaczego akurat Iran może być na tej liście?
@Lucky_: Może niekoniecznie znajomy jest na tej liście, być może chodzi też o jakieś wewnętrzne bankowe precedury. W ING powiedzieli mu, że najpierw muszą go zweryfikować, co wyprowadziło go z równowagi. Cokolwiek chce załatwić w Polsce ( np prawo jazdy), sytuacja się powtarza. Był już weryfikowany kilka razy i ma na wszystko papiery, że działa i pracuje w polsce legalnie.