•  

  Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku
  W piątek, po 110 latach, wydobycie zakończyła kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu. Zwalniani górnicy o nową pracę nie muszą się martwić. Jednak coraz częściej sami szukają jej już poza górnictwem, bo choć to węgiel zbudował potęgę Śląska, to dawno przestał być jego głównym aktywem. Stały się nim nowoczesny przemysł i ludzie. Paradoksalnie ograniczenie zatrudnienia w górnictwie może przyśpieszyć rozwój przemysłu na Śląsku. Jak to możliwe?

  Belgia zamknęła wszystkie kopalnie węgla kamiennego ponad dwadzieścia lat temu. Francuzi wydobyli ostatnią tonę w 2004 roku. Dokładnie rok temu w ich ślady poszła Wielka Brytania. Za dwa lata ostatnie dwie kopalnie zamkną Niemcy. W tym samym roku jedyną istniejącą jeszcze kopalnię zamkną Włosi. Do końca 2018 roku większość swoich kopalń węgla kamiennego zlikwiduje także Hiszpania. Likwidacje kopalń trwają także w Czechach, Rumunii i wielu innych krajach świata ─ w tym USA i Chinach.

  Dlaczego Europa zamyka kopalnie?
  Wszystkie gospodarcze potęgi Europy likwidują górnictwo nie dlatego, że skończył im się węgiel albo przestały go spalać. Ba! Niemcy, Brytyjczycy i Hiszpanie stali się jednymi z największych importerów tego surowca na świecie (wg danych Międzynarodowej Agencji Energii w 2015 roku dwa pierwsze kraje sprowadzały odpowiednio 55 i 25 mln ton). Tymczasem udokumentowane zasoby węgla pozwoliłyby im jeszcze na co najmniej sto lat wydobycia.


  Górnictwo w tych krajach skończyło się po stu latach intensywnego wydobycia z powodu kosztów. Najpłytsze i najtańsze pokłady węgla już dawno zostały wyeksploatowane. Sięgano coraz głębiej i kopano coraz drożej. W końcu znacznie drożej, niż udawało się sprzedawać węgiel. Zamknięta rok temu brytyjska kopalnia wydobywała węgiel po 150 euro za tonę, chociaż na rynku można go było kupić za 50 euro. Niemcy każdego roku dokładają do górnictwa 1,5 mld euro z pieniędzy podatników. W Hiszpanii krajowy węgiel jest tak drogi, a jednocześnie o słabych parametrach, że rząd wprowadził prawo nakazujące jego zakup.

  (...) Po niemal wieku intensywnego wydobycia, średnia głębokość na jaką zjeżdżają polscy górnicy to już 750 m. Jeszcze dekadę temu było to 100 m płyciej, a na początku lat 90. aż 250 m bliżej powierzchni. Rekordzistką jest jedna z najmłodszych polskich kopalń, otwarta w 1979 roku KWK „Budryk”, gdzie węgiel wydobywa się już z głębokości 1300 m. Temperatura powietrza tak głęboko pod ziemią przekracza 30 st. C, a ścian 50 st. C. Wentylacja, odwodnienie, odmetanowanie i zabezpieczenie przeciwpożarowe coraz głębszych i coraz dłuższych korytarzy jest po prostu coraz kosztowniejsze. Coraz więcej kosztuje także wywóz urobku, przewóz rzeczy, dowóz i dojście pracowników do ścian, nierzadko przekraczające godzinę w jedną stronę.

  #polska #europa #wegiel #gornictwo #gospodarka #slask #mikroreklama

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  #pkp

  Wsiadam do pociągu i zaczynam szukać swojego miejsca. Rozgladam się, widze ze jakies Grażyny lvl55 siedzą akurat na moim siedzeniu i plotkują zawzięcie. Myślę sobie, chuj, sprawdzę pięć razy zanim zaczne tę rozmowe bo troche mi sie kurwa nie chce. XD Tak jak myślałam okazuje się, ze Halinka z Grażynką miejsca pomylily i zaczyna sie rozmowa:

  [J] Ja, [G] Grażyna

  [J]: przepraszam chyba siedzi pani na moim miejscu
  [G]: OJEJ JAK TO MOZLIWE CHYBA SIE NIE POMYLILAM?
  [J]: A jakie ma Pani miejsce?
  [G]: NO TAK DOKLADNIE TO NIE WIEM WIE PANI JAK TO JEST, KONDUKTOR TO NAWET MÓWI ZE LUDZIE SPECJALNIE PRZEKLEJAJĄ TE NUMERKI WIEC WIE PANI TO NIE WIADOMO TRZEBA SIADAC GDZIE MIEJSCE JEST
  [J]: niestety nie usiąde w innym miejscu gdyż za chwile to ja sie bede musiala przesiadać
  [G]: ALE JA PEWNA JESTEM ŻE TO MOJE MIEJSCE, ZARAZ PANI POKAŻE, HALINKA DAJ MIE NO TEN BILET
  [J]: i co ma pani 65?
  [G]: NIE
  [J]: XD no to to nie pani miejsce
  [G]: NO ALE JAK TO A GDZIE MOJE W TAKIM RAZIE? CHODZ HALINKA IDZIEMY STOND WIDZISZ JAK NAS DZIEWCZYNA POPRZESADZALA ZARAZ CALY POCIAG BEDZIE MUSIAŁ MIEJSCA ZMIENIAĆ.

  Panie z wielkimi westchnieniami opuscily moje miejsce, a ja elegancko siedze sobie przy oknie i podziwiam widoki.

  Pozdrowienia z #lublin Mireczki XD

  #logikarozowychpaskow #heheszki
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (49)

 • avatar

  Droga administracjo #wykop

  Dobrze wiecie i my dobrze wiemy że nie macie żadnego skutecznego sposobu na walkę z pedofilią i innymi zboczeniami które się mają w zakamarkach mirko bardzo dobrze. Do tego jeszcze nieskuteczność filtrowania tagami przez akcje "nietagowania na nocnej" jedynie doprowadzają do zwiększenia frustracji użytkowników.

  Dlatego zgłaszam postulat o wprowadzenie automatycznego tagu #nocna dla każdego nocnego wpisu. Jako tag nadrzędny. Tak by każdy mógł sobie wyłączyć cały ten syf.

  Jeśli ktoś na nocnej wrzuci coś z "heheszki" - i ma to w obserwowanych to super, niech to zobaczy, ale reszta nietagowanego syfu, wszelkiej maści anime porno i inne bzdury niech giną na czarnej tam gdzie ich miejsce. Tag #nocna można też dodać jako automatycznie ukryty dla niezalogowanych userów, tak jak to jest w przypadku "polityka"

  Podniesie to poziom serwisu i wyeliminuje mnóstwo niechcianego contentu, szczególnie jeśli chodzi o indeksowanie w Google.

  Jest to jedynie propozycja, ale jak na razie nie ma nic lepszego...

  @a__s @m__b #moderacjacontent #moderacja #internet
  pokaż całość

  odpowiedzi (94)

 • avatar

  XD no i się wyjebałem w pierwszy dzień XD #motocykle

  odpowiedzi (57)