Wpis z mikrobloga

Witam serdecznie, jestem nowy w tematyce BTC, z tego co wyczytałem do tej pory wynika, że weryfikacja transakcji trwa około 10 minut. W takim razie, czy zwiększająca się liczba transakcji (przy optymistycznym scenariuszu, że BTC będzie coraz to popularniejszy) nie spowoduje wzrostu w czasie ich weryfikacji? I co do rozmiarów blockchainów, skoro liczba transakcji będzie rosła to wraz z nimi rozmiary bloków - czy przechowywanie dużych ilości informacji (o transakcjach itd.) nie jest problemem? Finalnie, czy zastąpienie tradycyjnej waluty przez BTC, jak niektórzy pod tym tagiem sugerują, jest możliwe, czy z powodów technicznych jest to nie do wykonania, a zatem scenariusz, w którym bitcoin jest używany na szeroką skalę jest tylko iluzją (przynajmniej obecnie)?
#bitcoin
  • 23
@mmaaqq: nie jest możliwe na dzień dzisiejszy ale nie niemożliwe. Jak najbardziej możliwe ponieważ np. ostatnia aktualizacja do Segwit umożliwia uruchomienie Lightning Network gdzie będzie możliwe nawet miliardy transakcji na sekundę. To nie jest iluzja.
@mmaaqq: Wszystko co mówisz jest prawdą. Rozwiązania są dwa:

1. Transakcje poza łańcuchem (blokchainem bitcoina), obecnie najbardziej popularne rozwiązanie przepychane przez główny dev team. Poczytaj o SegWit i Ligthing Network.

2. Zwiększanie rozmiaru bloku. Jest to oryginalne założenie twórcy btc, które także adresuje ten problem i jego pochodne (odsyłam do dokumentu Bitcoin Whitepaper: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf jak wypowiedzi Satoshiego na forum i listach mailingowych).
@mmaaqq: Bitcoin na aktualnym etapie nie nadaje się na zastosowanie w szerszej skali.
Naciskam na słowo aktualnym etapie, technologia Bitcoina może być bezustannie ulepszana, więc kiedyś napewno zwiększy się przepustowość sieci, ilość możliwych transakcji do ogromnych cyfr.
Ale nie teraz, trzeba czekać na najlepszy pomysł typu Lighting Network, Segwit itp.
@mmaaqq: Aktualnie trwają próby wdrożenia 2 konkurencyjnych technik powiększenie przepustowości sieci, jedna - Bitcoin Unlimited - zakłada ewolucję limitu pojemności bloku przez mechanizm 'emergent consensus', druga - SegWit - wprowadza zmianę formatu transakcji, która spowoduje tak jakby jednorazowe powiększenie pojemności bloku i umożliwi zbudowanie protokołów 'warstwy drugiej' nazywanych zbiorczo Lightning Network.

Częstotliwość 10 min nie ulegnie nigdy zmianie. To oznacza, aktualnie, że bez odpowiedniej opłaty transakcyjnej, twoja transakcja może się nie
@mmaaqq: dodam, że nie Ty ani ja z naszymi groszówkami będziemy się o to martwić. Śmieszą troszkę ludzie, którzy się tym martwią.
O to będą marwić się kopalnie, od których w dużej mierze to zależy. Ja mam to w d… ale ktoś kto #!$%@?ł kilkadziesiąt czy nawet kilkaset milionów dolarów będzie stawał na głowie, żeby bitcoin rósł w siłę.
@mmaaqq: Czas transakcji nie zwiększa się wraz z ich większą ilością. 10 minut to przeciętny czas wydobycia bloku. Za utrzymanie tego czasu odpowiedzialny jest mechanizm zmiany trudności.
Z kolei to, że blok zostaje wydobyty nie gwarantuje Ci, że Twoja transakcja zostanie w nim uwzględniona. Rozmiar bloku jest ograniczony i znajdują się w nim transakcje, które minerzy uznają za najbardziej wartościowe (transaction fee). Podsumowując, rozmiar całego łańcucha rośnie max liniowo.
Btc obecnie
@medevacs: Segregated Witness wypływa ze spostrzeżenia, że w momencie zatwierdzenia transakcji w bloku, znajdujące się w niej podpisy cyfrowe (tzw. Witness Data) są już w zasadzie niepotrzebne, więc można by je trzymać oddzielnie (a w przyszłości może nawet wcale), dzięki czemu nie będą zapychały bloków. W praktyce oznacza to, że gdyby wszyscy zaczęli używać SegWit, to w bloku o rozmiarze 1 MB pomieściłoby się około 1.7 MB transakcji.
@medevacs: "For dummies", to kwestii SegWita musisz wiedzieć tylko tyle, że wedle obecnych szacunków zwiększa miejsce w bloku z 1 MB do 1,7 MB (w dużym uproszczeniu!), i że jest on konieczny do wprowadzenia Lightning Network.

Natomiast co do samego LN, to musisz wiedzieć, że rozszerza sieć o niemal nieograniczoną przepustowość. Robi to przez dodanie dodatkowej warstwy ponad "gołym" protokołem bitcoina, czyli zaprzęgnięcia nowych instytucji, które będą pośredniczyły w transakcjach.

Owe
@bitcoin: jeszcze zależy jaka zmiana. Trzeba zaznaczyć, że im bardziej kontrowersyjna zmiana tym bardziej niemożliwa do wprowadzenia. Natomiast zmiana konieczna taka jak np. naprawa jakiegoś błędu dla uratowania sieci przejdzie bez problemu. Tak jak kiedyś hard fork przeszedł.
@pawlo74 Jasne, że tak. Chciałem tylko zaznaczyć, że mitem jest to, że nie da się zmienić np. limitu 21m coinów. Kwestia konsensusu. Człowiek jest tutaj najsłabszym ogniwem. Dużo trudniej znaleźć np. klucz prywatny do danego adresu. Tutaj już nie da się w tym celu przekonać grupy ludzi;).
@bitcoin: przepraszam tfuuuu! Limit coinów nigdy w życiu! Po moim trupie :) No tak pomyliłem limit z miejscem po przecinku czyli podzielnością bitcoina. Niedawno podawałeś linka do wiki, nie mogę teraz tego znaleźć jak to się nazywa.
w sensie, gdzie niby? Na serwerze jakiegoś pośrednika? ...


@MaIutkiCzlowiek: Każdy full node przechowuje cały blockchain, a więc każdy blok. Z SegWit, struktura bloku się komplikuje, pojawia się część "głowna" i część "rozszerzona". Node'y przechowują jedno i drugie.
@pawe88: @pawlo74: @Ancro: @MelomanBTC: @o_40855: Dziękuję bardzo za wyczerpujące wypowiedzi i podesłane lektury, wiele mi rozjaśniły. Reasumując można powiedzieć, że obecnie BTC jest traktowany w dużej mierze jak towar, (niczym złoto czy paliwo) a nie coś za co rzeczywiście można kupić jakieś dobra czy usługi - większość transakcji na rynkach to jak rozumiem zakup/sprzedaż tej waluty - czysta spekulacja i w zasadzie to nic nie uzasadnia jej
@mmaaqq: 1) Blockstream usilnie stara się uczynić ten odległy problem bieżącym i na siłę już teraz go rozwiązywać. To skomplikowane kwestie, rozmiar bloku nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wysokość opłat transakcyjnym. Drugim jest powszechność użycia. Im więcej ludzi używa bitcoina, tym większe bloki potrzebne, żeby pomieścić wszystkie transakcje. Więcej transakcji to więcej opłat transakcyjnych. Z drugiej strony, im mniejszy blok, tym większa cena transakcji. Z trzeciej strony - im większa
większość transakcji na rynkach to jak rozumiem zakup/sprzedaż tej waluty - czysta spekulacja i w zasadzie to nic nie uzasadnia jej (tak) wysokiej ceny. A dopóki wartość waluty rośnie to nikt masowo nie będzie z niej korzystał do płatności (raczej gromadził celem wzbogacenia się), a żeby waluta była szeroko używana musi mieć jakieś zastosowanie, a nie tylko wartość spekulacyjną.


@mmaaqq: możliwe, że na chwilę obecną większość transakcji to spekulacja i nie