Wpis z mikrobloga

Dr Robert Zubrin na temat ITS

Wczoraj trafiłem na wywiad youtubera Billa Hargenradera z dr. Zubrinem z października. Głównym tematem było wystąpienie Elona na konferencji w Meksyku, ale pojawiło się też kilka innych wątków. Stwierdziłem, że skoro i tak przesłuchałem całość, to podzielę się z Wami tym, o czym była mowa :) Pewnie znajdzie się tutaj parę osób, które będą zainteresowane.


Jeżeli chodzi o prezentację Muska:
* szkoda, że nie mówił więcej o bliższych nam czasowo planach, np. o misji Red Dragon,
* wiele pomysłów jest w tej koncepcji dobrych, ale całość powinna zostać jeszcze zmodyfikowana przed wprowadzeniem w życie,
* tankowanie na orbicie to coś, czego Zubrin nie uwzględnił w swoich planach [chodzi o Mars Direct i Semi-Direct, w którym m. in. po raz pierwszy padł pomysł produkcji paliwa na Marsie], ale to dobry pomysł,
* jednym z głównych problemów projektu jest wysyłanie drugiego stopnia na Marsa aż z niskiej orbity okołoziemskiej [nie do końca zrozumiałem, ale chyba chodzi o zmianę planów tak, by startować z geostacjonarnej],
* chcemy na Marsa zawozić jak najwięcej i przywozić jak najmniej, więc warto zostawić tam część statku jako "siedlisko", a na Ziemię wracać, pozostawiając tylko miejsce na dowódcę i ew. kilku kolonistów, którzy chcą wrócić; "Mars jest tym miejscem, które potrzebuje rzeczy. Tutaj mamy ich wystarczająco dużo."
* dzięki powyższemu możemy wysłać więcej towaru, przyspieszyć budowę kolonii i zmniejszyć ilość paliwa potrzebnego na powrót.

Co do czasu podróży:
* trajektoria wymagająca minimum energii implikuje czas podróży 8,5 miesiąca,
* niewielkim wydatkiem energetycznym możemy skrócić ten czas do 6 miesięcy, co dodatkowo pozwala nam na "darmowy powrót", gdybyśmy nie lądowali na Marsie (może to być ze względu na np. osobny lądownik, albo gdyby coś poszło nie tak),
* 3 miesiące podróży są możliwe, ale bezsensowne – założeniem Elona jest obniżenie kosztów do poziomu przeciętnego amerykańskiego domu, a wg Zubrina przy trzech miesiącach te koszty byłyby na poziomie trzech takich domów,
* trzy miesiące nie mają nawet sensu w przypadku załogowej misji badawczej [przez noc zapomniałem o uzasadnieniu tego, ale powinno być gdzieś w okolicy 10:50].

Poza tym Zubrin uważa, że jeżeli chodzi o finansowanie kolonizacji, to sama kolonia na początku może przynieść duże przychody ze względu na wynalazki, które zostaną stworzone przez licznych naukowców w takim nieprzyjaznym otoczeniu. Nazwał takie środowisko "szybkowarem postępu".

W dalszej części wywiadu opowiadał o Mars Direct, Mars Semi-Direct, komentował film Marsjanin (było parę nierealnych rzeczy jak np. tak gwałtowna burza, ale ogólnie na plus, bo prezentował przekaz "da się zrobić"), a na koniec opowiadał o Mars Society.

Wybaczcie, że tak hasłowo. W razie pytań co do któregoś z punktów służę wskazaniem miejsca w wywiadzie, w którym była o danym punkcie mowa :D

#eksploracjakomosu #mars #elonmusk #spacex
Kangel - Dr Robert Zubrin na temat ITS

Wczoraj trafiłem na wywiad youtubera Billa ...
  • 7
@LooZ: Coś w tym może być, bo miałem wrażenie, ze za dużo razy podkreślał jego pomysł. Ja nie mam na tyle dużej wiedzy, by ocenić, czy jego argumenty są stuprocentowo słuszne. Brzmią jak najbardziej sensownie, ale SpaceX już pokazało, że w przemyśle rakietowym nie musi być po staremu, a koncepcja Mars Direct ma przecież ponad 25 lat :)
@LooZ: A tak poza tym myślę, że nawet, jeśli nie ma racji, to jednak taka krytyka jest przydatna. Jest rzeczowa i pozwala wyjaśnić, dlaczego pewne elementy pomimo wszystko są lepszym rozwiązaniem; z chęcią usłyszałbym komentarz Elona na ten temat.

No a na pewno to lepsze niż Q&A w Meksyku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

MARS - Mid Atlantic Regional Spaceport – Główna siedziba rakiet Minotaur i Antares firmy Orbital ATK.
ITS - Interplanetary Transport System (see MCT)

Jestem botem