Wpis z mikrobloga

będzie mi ktoś łaskaw przypomnieć, czy gdy ETH podzieliło się na ETH i ETC, to był hard czy soft fork? iii czym się różnio hard od soft i od czego zależą?
950$ to była cena nad jaką się zastanawiałem, ale teraz myślę, że to jeszcze trochę poleci i wcale się nie odbije a raczej zatrzyma
#kryptowaluty
  • 4
@ermak: To był hardfork.

Hardfork jest taką zmianą reguł walidacji bloków, która sprawi, że node'y działające według starych zasad uznają nowy blok za nieprawidłowy. Daje to możliwość rozwidlenia się blockchaina na "stary" i "nowy" - tak właśnie było z Ethereum.

Softfork jest taką zmianą reguł walidacji bloków, której stare node'y nie zauważą. Powinno to zapobiec rozwidleniu, ale czyni stare node'y niepełnowartościowymi (np. nie będą umiały właściwie zwalidować transakcji SegWit, przepuszczą każdą).
@o_40855: dziękuję qumplu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
czyli w sumie tak czy inaczej pomimo ew. chwilowej paniki, nie stanie się nic złego i śmiało można trzymać bitki
@ermak: trzymać można bez obaw. To co będzie problematyczne w przypadku prób utrzymania przy życiu starej odnogi, to "replay attack". Bloki się rozwidlą, ale format transakcji i protokół p2p jest taki sam. To znaczy, ze gdybyś chciał przelać jakąś monetę na jednym łańcuchu, a tę samą monetę na drugim zatrzymać, ktoś mógłby skopiować twoją transakcję i rozgłosić w drugiej sieci i w efekcie przelałbyś pieniądze tak samo na obu łańcuchach. Jest
@o_40855: a giełdy (przynajmniej część) mają chyba wspierać początkowo obydwie odnogi i niejako rozmnożą coiny tak jak przy ETH - jak ktoś miał np. 1000 ETH to po forku miał 1000ETH i 1000ETC (o ile dobrze pamiętam)