Wpis z mikrobloga

3 517 - 1 = 3 516

Tytuł: Echa
Autor: Michał Cholewa
Gatunek: Sci-fi, Space opera
★★★★★★★★★

"Echa" Dnia w którym zbuntowane SI wybiły 90% ludzkości. Zbiór opowiadań do cyklu Algorytm wojny.

Książkę zamówiłem w środę, przyszła w czwartek a dzisiaj już skończona, więc będzie trochę na szybko i jeszcze na gorąco.

Technicznych informacji garść - książka to klasyczny spin off Algorytmu wojny, zbiór kilku opowiadań niepołączonych z głównym wątkiem. Różnią się w formie, tematach poruszanych, wymowie - choć całość (co dla znających cykl nie będzie zaskoczeniem) raczej w ciemnych i pesymistycznych barwach. Książkę czyta się łatwo, nie ma specjalnych dłużyzn czy opowiadań odstających zdecydowanie poziomem od innych... z jednym wyjątkiem ale o tym póżniej.

Moje wrażenia: na szczęście książka jest dla tych którzy znają choć troche cały cykl - dlaczego na szczęście? Ano autorzy w przypadkach opowiadań do większego cyklu zazwyczaj nie mogą się oprzeć pokusie wytłumaczenia wszystkiego raz jeszcze, a najlepiej w każdym opowiadaniu osobno - albo w założeniu każde opowiadanie ma być wydawane jako osobna książka ;) albo literówka ma się zgadzać. W każdym razie irytuje mnie to niezmiernie ale całe szczęście tutaj tego niemal nie ma, ewentualnie jest tak sprytnie wkomponowane w treść że nie rzuca się w oczy.
Same opowiadania trzymają się pewnego poziomu - są lepsze i są gorsze ale wszystkie czyta się z zaciekawieniem. A w niektórych przypadkach po zakończeniu lektury myślisz sobie... o cholera, ostro.

Podsumowując - jak lubisz cały cykl - spodoba Ci się, jak nie czytałeś Algorytmu wojny - nadrób to jak najszybciej ;). Moja ocena to mocne 8 + jedna gwiazdka za ostatnie opowiadanie przy którym... co rusz parskałem śmiechem i na pewno będzie jednym z tych do których będę wracał.

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik