Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektryka i/lub #elektronika
Powiedzcie mi proszę czy dobrze kminię.
Mam akumulator żelowy (kwasowo-ołowiowy) o parametrach:
Napięcie znamionowe: 12 V
Pojemność znamionowa: 7Ah/C20

Czyli jak podłączę pod taki naładowany na 100% akumulator odbiornik (12V) pobierający prąd 1A to powinien ten akumulator zapewnić zasilanie odbiornikowi przez 7 godzin? Dobrze to rozumiem?
  • 7
Czyli jak podłączę pod taki naładowany na 100% akumulator odbiornik (12V) pobierający prąd 1A to powinien ten akumulator zapewnić zasilanie odbiornikowi przez 7 godzin?


@kobeb: na pewno nie. Masz nawet napisane, że pojemność dotyczy prądu 20-godzinnego, a chcesz rozładowywać trzykrotnie większym. Po drugie: nominalna pojemność to może przy nówka akumulatorze i przez pierwszych kilkanaście rozładowań, potem maleje. W praktyce nieraz przyjmuje się, że akumulator kwasowo-ołowiowy w eksploatacji skutecznie może oddać *najwyżej*
@wonsz_smieszek: Właśnie zbyt oczywiste mi się to wydawało. Mam podane mówisz, że dotyczy prądu 20-godzinnego. Czyli to parametr C określa tę cechę. Mam C20 więc dotyczy prądu pobieranego przez 20 godzin. Gdyby było C40 to 40-godzinny prąd tak?
R@kobeb: tak, czyli prąd, który naładuje/rozładuje aku w 20 godzin, co daje u Ciebie ok. 350 mA. Ponieważ zalezność pojemności od prądu jest w najlepszym razie liniowa, to pobierając prąd 3x większy, będziesz miał trzykrotnie mniejszą pojemność.