Wpis z mikrobloga

Mirki, przymierzam się do założenia #dzialalnoscgospodarcza - chcę świadczyć usługi dla ludzi ;-) Zawsze pracowałem na etacie i wiele nowości i zagadnień przede mną. Pierwszą wątpliwością jaką mam to wycena usługi - jak to zrobić najbardziej uczciwie? Zakładam, że chcę zarobić w m-cu 5k na czysto to dziele przez liczbę godzin, w których będę pracował i szacuję ile mi usługa zajmie czasu? Czy dopasować się do "rynku"? Nie ukrywam, że jestem w stanie zejść z cenami o 15-20% cen rynkowych, ale czy jest sens? Czy lepiej na początku robić taniej, żeby zbudować bazę klientów?
  • 6
@bibus: Jeśli myślisz o działalności długofalowo, to zdecydowanie nie zaniżaj cen, wręcz przeciwnie, może okaże się że nikt na rynku nie oferuje usług w naprawdę dobrej jakości i ten nieco droższy segment jest dopiero do zagospodarowania.
I pamiętaj że wielu kosztów nie doszacowujesz, więc niższe ceny moga odbić się czkawką
@bibus: dodam jeszcze, że polecam mieć ceny wyższe niż konkurencja z trzech powodów:
1. nadwyżkę przeznaczasz na marketing, dotrzesz do wiekszej liczby potencjalnych klientow
2. odsiejesz ludzi ktorzy patrza tylko na cene, robia najwieksze problemy i z nimi wspolpracuje sie najgorzej.
3. dla wielu osob cena jest tylko dodatkowym, ubocznym kryterium wyboru kontrahenta. tacy ktorzy nie pytaja o cene sa najlepsi.