Wpis z mikrobloga

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

2234 Czwarte przykazanie Boże nakazuje nam także czcić tych wszystkich, którzy dla naszego dobra otrzymali od Boga władzę w społeczeństwie. Ukazuje ono obowiązki tych, którzy sprawują władzę, jak i tych, dla których dobra jest ona sprawowana.

Czy Kościół gdzieś mówi, kto otrzymał od Boga władzę w społeczeństwie? Każdy urzędnik państwowy w każdym kraju? Wyłącznie katoliccy królowie?
#pytanie #katolicyzm #4konserwy
  • 6
@marc1027: ta zasada KKK bazuje na liście św. Pawła do Rzymian.

Rozdział 13:

1) Bądźcie posłuszni władzom sprawującym rządy. Każda władza pochodzi bowiem od Boga. Ci, którym podlegacie, również zostali więc powołani przez Niego.

2) Kto przeciwstawia się władzy, burzy porządek ustanowiony przez Boga i sam ściąga na siebie karę.

3) Ludzie sprawujący władzę nie są postrachem dla tych, którzy postępują dobrze, ale dla czyniących zło. Nie chcesz żyć w strachu
źródło


@uabit: proszę:

Rzymian 13:1 (wrzucany powyżej, ale nie czytałeś):
"(...) KAŻDA władza pochodzi bowiem od Boga (...)"
W innym tłumaczeniu (tysiąclatka) - to samo.
"Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga"


1 Piotra 2:13-14:
"Bądźcie poddani KAŻDEJ ludzkiej zwierzchności ze względu na Pana: czy to królowi jako mającemu władzę, czy to namiestnikom jako przez niego posłanym celem karania złoczyńców,
@marc1027 KKK 2235 Ci, którzy sprawują władzę, powinni traktować ją jako służbę. "Kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą" (Mt 20, 26). Sprawowanie władzy jest moralnie określone jej Boskim pochodzeniem, jej rozumną naturą i specyficznym przedmiotem. Nikt nie może żądać lub ustanawiać tego, co jest sprzeczne z godnością osób i z prawem naturalnym."

Nawet Jezus powiedział do Piłata, że nie miałby on (Piłat) żadnej władzy gdyby nie