Wpis z mikrobloga

Obawiam się, że jedyne, co osiągneliśmy, to obudzenie śpiącego giganta.


Te słowa wypowiedział (według świadków) nikt inny, jak Isoroku Yamamoto, tuż po ataku na Pearl Harbor. Co ciekawe, to on był głównym twórcą planu ataku oraz dowódcą floty, która zaatakowała Amerykanów na Hawajach. Odpływając na zachód od atolu wiedział już, że sukces ataku miał znaczenie jedynie propagandowe - Japończykom udało się wprawdzie zatopić lub uszkodzić 8 pancerników, 3 krążowniki i 2 niszczyciele, lecz amerykańska flota lotniskowców pozostała nietknięta, a naprzeciw Japonii Amerykanie mieli wkrótce rzucić całą potęgę swojego przemysłu. Yamamoto przypuszczalnie już wtedy przeczuwał, że nie minie rok, a Amerykanie zaleją Japończyków rojem samolotów i czołgów.

Yamamoto był doskonałym oficerem i zdawał sobie sprawę z potęgi kraju, który Japonia właśnie zaatakowała. Jego czarne wizje zaczęły się spełniać już pół roku po ataku na Pearl Harbor, podczas bitwy na Morzu Koralowym. Bitwa zakończyła się klinczem i żadna ze stron nie była w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Dla Japończyków, którzy do tej pory, bez większego problemu zajęli m.in. Singapur, Filipiny, Hong K ong, taki wynik bitwy był czymś w rodzaju szoku.

Ale jeszcze większy szok miał nadejść w czerwcu 1942, kiedy to japońska flota postanowiła zaatakować atol Midway, celem wysadzenia tam desantu. Dowódcą sił inwazyjnych był ponownie Isoroku Yamamoto. Popełnił jednakże szereg błędów taktycznych, na skutek których (oraz na skutek łutu szczęścia, który przyświecił amerykańskiemu admirałowi Wade McClusky'emu) Japończycy pożegnali się z czterema lotniskowcami i musieli podkulić ogon i czym prędzej uciec w stronę wysp macierzystych.

Amerykanie nienawidzą, kiedy ktoś ich upokorzy. Za takie upokorzenie uważali atak na Pearl Harbor, stąd też Armia, Lotnictwo, Flota, a także wszystkie rządowe agencje za punkt honoru przyjęły zabicie Admirała Yamamoto. Udawało mu się uniknąć amerykańskiej pogoni aż do kwietnia 1943 r., kiedy to podczas Kampanii na Wyspach Salomona został zlokalizowany przez wywiad US Navy. 18 kwietnia 1943 Yamamoto wsiadł na pokład bombowca Mitsubishi G4M Betty, eskortowanego przez sześć myśliwców Mitsubishi A6M Zero. O zlokalizowaniu go poinformowano prezydenta Franklina D. Roosevelta, który wydał Sekretarzowi Marynarki, Frankowi Knoxowi, rozkaz "bierzcie go".

Samolot z Admirałem Yamamoto został zestrzelony nad wyspą Bougainville przez jeden z osiemnastu myśliwców P-38 Lightning, które zostały wysłane celem przechwycenia konwoju. Jego zwłoki zostały odnalezione następnego dnia przez japońskich komandosów.

W taki sposób Isoroku Yamamoto stał się ofiarą własnej przepowiedni sprzed półtora roku.

#historia #ciekawostkihistoryczne #2wojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #wojna
TheFourthHorseman - > Obawiam się, że jedyne, co osiągneliśmy, to obudzenie śpiącego ...

źródło: comment_Bgn8XaGxe6ZFGoHLenvHgyielSCclIfj.jpg

Pobierz
  • 9
@TheFourthHorseman: @konik_polanowy: A ja trochę naprostuję :)

Co ciekawe, to on był głównym twórcą planu ataku oraz dowódcą floty, która zaatakowała Amerykanów na Hawajach.


Podlegał admiralicji, to ona zleciła mu przygotowanie planu ataku więc się z rozkazu wywiązał choć samemu atakowi i wojnie z USA był przeciwny.

Dowódcą sił inwazyjnych był ponownie Isoroku Yamamoto. Popełnił jednakże szereg błędów taktycznych, na skutek których (oraz na skutek łutu szczęścia, który przyświecił amerykańskiemu
@zenon1002: Ja to wszystko wiem, ale starałem się sprawę nieco uprościć w opisie. W ogóle, czytając o nim mam takie wrażenie, że już gdzieś o tym słyszałem... a, wiem! niemiecka generalicja wielokrotnie ostrzegała Hitlera przed wojną z ZSRR, a później, już po rozpoczęciu działań, ostrzegała go przed atakiem na Moskwę, na Kaukaz, przed koncentracją sił pod Kurskiem... Yamamoto był takim głosem rozsądku pośród gorących głów w Tokio, niestety skończył, jak skończył.
@TheFourthHorseman: w przypadku Yamamoto sprawa jest o tyle łatwiejsza, że... Umarł w 1942 roku :) Jego sztabowcy również spisywali notatki na bieżąco. Nie jest to więc sytuacja przypominająca Guderiana czy Mansteina którzy pisząc wspomnienia lata po wojnie stawiali się w nich jako genialni stratedzy przegrywający wojnę głównie z Hitlerem :)
@TheFourthHorseman: @zenon1002: Akurat w decyzji ataku na USA chyba kluczową kwestią były wyczerpujące się zasoby stali i paliwa. Rozdmuchana machina wojenna Japoni miała przyłożona pistolet do głowy. Po ataku na kolonie w celu zdobycia surowców było pewne że Amerykanie (nie jestem pewien ale chyba wtedy Filipiny były pod silnym butem USA) prędzej czy później przypłyną z Brytyjczykami po swoje. Gdyby Pearl Harbor się udał, Japończycy by mogli szybko podjąć rokowania
@KochanekAdmina: to, że wojna pomiędzy USA i Japonią wybuchnie było pewne. Yamamoto był tego świadom. Natomiast czy uważał, że na konfrontację zbrojną jest jeszcze za wcześnie czy też miał na nią inny pomysł... Tego nie wiem.