Wpis z mikrobloga

3 014 - 1 = 3 013

Tytuł: Harda
Autor: Elżbieta Cherezińska
Gatunek: historyczna
★★★★★★★

Mężczyzna, którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada.

Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.

Zdecydowałem się zacząć przygodę od Hardej ponieważ akcja jest umieszczona w czasach które zawsze mnie fascynowały, zarówno jeśli chodzi o historię Polski jak i naszych sąsiadów jak i całej Europy.

Muszę powiedzieć, że początek mnie wręcz zachwycił. Łatwo się wciąga. Jednakże im dalej w głąb opasłego tomiszcza tym bardziej traci się zainteresowanie, pojawiła się obojętność dla bohaterów i wątków. Miałam wrażenie,że akcja jest pocięta a autorce brak cierpliwości i skacze z miejsca na miejsce, od jednego bohatera do drugiego, trzeciego, czwartego itd.

Jeżeli chodzi o tło historyczne, absolutnie nie przeszkadzało mi że autorka musiała sobie pewne rzeczy wyobrazić i dodać. Informacji na temat tamtych czasów nie ma przecież aż tak dużo. Jednakże tak zwany world building czyli świat zbudowany tutaj, wydał mi się raczej zdawkowy i niewystarczający, nie zostający trwale w pamięci.

Ogólnie polecam. Książka jest naprawdę dobra, poprawna, ale nie wiem czy wrócę do historii w kolejnej części.

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz lukaschels - 3 014 - 1 = 3 013

Tytuł: Harda
Autor: Elżbieta Cherezińska
Gatunek:...
źródło: comment_Wiyb9tUcSJFOzCEp3IU9x1Noe8lUUEYf.jpg
  • 1
@lukaschels: Polecam czytać dalej. Też miałem takie wrażenie w Hardej o zbyt częstym skakaniu między bohaterami, o lekkim chaosie szczególnie w wątkach nordyckich. W drugim tomie pt. Królowa jest z tym lepiej, akcja się bardziej systematyzuje, kilku bohaterów ubywa ;) Dla mnie druga część jest lepsza, no i ma fajne posłowie od autorki, gdzie opowiada co jest prawdziwe, co jest fikcją, co jest przedmiotem sporów historyków i dlaczego ta wersja przedstawiona