Wpis z mikrobloga

Ostatnio bawię się Rolandem D50 (wersja VST została wydana niedawno na 30 lecie powstania) - tak, tym syntezatorem, którego użył pewien nienajedzony muzyk z Francji w płycie Revolutions (i jeszcze w Waiting for Cousteau), a konkretnie użył brzmień fabrycznych i powiem wam, że w sumie szału nie ma, (i tych brzmień niestety też w 6 bankach po 64 brzmienia). Jakościowo to on brzmi jak Korg M1 VST - tak jakby użyto tylko sampli z jednej oktawy - czyli kiepskawo.

#syntezatory #produkcjamuzyki #vst
  • 18
@xandra: Jakby nie patrzeć - pamięć próbek (a właściwie przebiegów) w D50 to 128 kB, do tego 8 bitowy procesor. Dziwie się, że dopiero teraz ten emulator ujrzał światło dzienne. Ale mimo wszystko to jednak kultowy sprzęt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@xandra: W sumie to każde VST tego typu brzmi koniec końców identycznie xD Wszystkie te dźwięki można np w Massivie wykręcić. Nie wiem po co się bawić w te wszystkie emulatory jak wystarczy jedna wtyczka
@LubieDlugoSpac: Jak już to Dune 2 - nie znam lepszego syntezatora ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@MrXavery: Jak wyżej - Dune 2 - pewnie, że można wykręcić, ale nie będą identyczne. Na necie można znaleźć jak ludzie porównują przebiegi oryginałów i wtyczek na oscylatorach, i brzmi to bardzo podobnie. Coś jest w klimacie tych starych syntezatorów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MrXavery: @xandra: i tak i nie :) w sensie nie wszystko da się wykręcić tak samo na każdej wtyczce. Każda szanująca się wtyczka ma coś co odróżnią ją od reszty, inny generator szumów, inne filtry czy efekty, to wszystko wpływa na końcową barwę brzmienia. Zresztą w dzisiejszych czasach i tak brzmienia "dokręca" się za pomocą osobnych efektów czy to wbudowanych w DAW czy osobnych.
Serum ma na przykład dla mnie
@sensi: Do szumu Duna nie mogę się przyczepić, w zasadzie ciężko się do czegoś przyczepić. Dla moich "analogowych" uszu to więcej niż trzeba, nie żre cpu jak głupi i ma 8 warstw po 2 generatory (+ sub + szum), przy czym każdy generator może mieć do 32 oscylatorów, oczywiście wavetable ;)

@MrXavery: Lubię podrabiać stare brzmienia, zresztą wystarczy zerknąć: https://soundcloud.com/nemcia/ ( ͡° ͜ʖ ͡°)
źródło: comment_u9EQPz1FNVlRLqXbWIAKdVltlzRM6yiP.jpg
@xandra: tak naprawdę to najważniejsze jest poznać dobrze jakąś wtyczkę :) ja patrząc teraz na screena Twojego z Duna to chwilę by mi zeszło zanim bym doszedł co do czego mimo że zasada działania jest podobna wszędzie, natomiast w Serum już czuję się w miarę swobodnie, tam wszystko jest w miarę intuicyjne dla mnie.
@xandra: @MrAndy: W dzisiejszych czasach na ten syntezator pewnie by mało kto zwrócił uwagę, ale w połowie lat 80tych?
Samplery (jak Emu Emulator) kosztowały wtedy za dużo jak na kieszeń przeciętnego klawiszowca, zwłaszcza tego, który chciał naśladować instrumenty akustyczne. Z tego co pamiętam, w 1987r. Roland wyszedł im naprzeciw wydając w zasadzie pierwszy budżetowy rompler (lol), którego króciutkie sample uzupełniała synteza subtraktywna (podobna do późniejszych wirtualnych analogów). Przykładowo, barwa pianina