Wpis z mikrobloga

Naukowcy z University of Colorado twierdzą, że oprócz genetycznych mutacji do powstania choroby niezbędne są niekorzystne zmiany w tkankach, które pozwalają chorym komórkom się rozwijać. Taki model wskazuje na nowe, prostsze sposoby zapobiegania nowotworom.

Ciekawa hipoteza na temat zmian nowotworowych. Zachęcam do przeczytania. Fragmenty i tagi poniżej

Obecna teoria powstawania raka jest niepełna - przekonuje na łamach pisma "Cancer Research" dyrektor University of Colorado Cancer Center prof. James DeGregori.

Według tej teorii gromadzące się w kolejnych pokoleniach komórek uszkodzenia DNA m.in. zmuszają chorą komórkę do nadmiernych podziałów, co może prowadzić do nowotworu. Autor nowej pracy twierdzi tymczasem, że nawet z wieloma potencjalnie groźnymi mutacjami można żyć w zdrowiu, jeśli tkanki otaczające uszkodzoną komórkę będą w dobrym stanie. Mają je uszkadzać właśnie m.in. czynniki, które niszczą też DNA, czyli np., dym tytoniowy czy promieniowanie UV. Ich stan pogarsza się także z wiekiem.

"Jesteśmy pełni mutacji i nie dostajemy raka. Dlaczego?" - pyta prof. DeGregori. "Zdrowe komórki są przystosowane do zdrowych warunków. Większość mutacji sprawia, że komórki są mniej sprawne. To oznacza, że w zdrowym środowisku tkanki, zdrowe komórki - wygrywają rywalizację z przednowotworowymi, ograniczając ich rozwój. Jednak kiedy tkankowe mikrośrodowisko ulega uszkodzeniu, obecne w nim komórki z groźnymi mutacjami mogą się zacząć rozwijać" - odpowiada naukowiec.


#nauka #biologia #medycyna #gruparatowaniapoziomu #onkologia #liganauki #ligamozgow #mikroreklama #nowotwory
Pobierz
źródło: comment_y6ZGSlGLYtC4zyoexohPSF168FyjiY5k.jpg
  • 2
@voor: Według mnie, może się okazać, że równie istotny jest udział obu czynników.
Elementy środowiska również wywołują mutacje (np. mikotoksyny), które są konieczne do powstania zmian nowotworowych. Jednocześnie, szkodliwe substancje uszkadzają zdrowe tkanki, które według tej hipotezy, blokują rozwój nowotworów. Dodatkowo, wiele mutacji może zachodzić spontanicznie (zwykłe błędy podczas kopiowania DNA).