Wpis z mikrobloga

Mireczki, czy ktoś z was stawiał kiedyś dom/domek z kontenera morskiego? Mam kilka pytań w tej kwestii.
1. Jak to wygląda z przyłączami jeżeli są w drodze przy działce?
2. Pozwolenie raczej nie jest potrzebne, ale chyba wolałbym takowe dostać ze względu na to że zgłoszenie jest na 120 dni.
2.1. Jak związać kontener z fundamentami, żeby nie było uznawane jako budynek tymczasowy?
3. Czym połączyć dwa lub więcej kontenerów?
4. Styropian. Jak ocieplić tą blachę, bo domyślam się, że zwykły klej czy pianka nie wystarczy.
5. Jak wygląda wstawianie szczelnych okien i drzwi do takiego kontenera?

Sorry za spam tagami

  • 16
@KornixPL: Jestem żółtodziobem, więc mogę się mylić, ale ja bym to widział tak:
1. Musisz wystąpić o uzgodnienie przyłączy do wodociągów, energetyki, gazowni etc. Mają stosowne do tego formularze. Niezbędny raczej będzie projekt zagospodarowania terenu.
2., 2.1 - a co złego w budynku tymczasowym? No i jeżeli budynek zostanie uznany jako nie związany trwale z gruntem, to wystarczy zgłoszenie, z czym będzie mniej pieprzenia się raczej. Najprościej byłoby chyba wylać żelbetowe
@KornixPL:
1a: na projekcie zagospodarownia terenu (PZT) muszą być ujęte wszystkie przyłącza, poprowadzone do budynku, wejścia i wjazdy na działkę etc
2a: mogę się mylić, ale chyba wystarczy, że wylejesz fundamenty i postawisz kontenery, a terminem ważności zgłoszenia nie będziesz musiał się już martwić?
4a: Pamiętaj, że będzie trzeba zadbać o prawidłową wentylację tych kontenerów. W przeciwnym wypadku wszystko będzie gniło w środku od kondensacji pary wodnej.
@KornixPL: ogólnie to o ile sama oszczędność na materiale, czasie, robociznie moze byc duza, to zrobienie z tego w miare ekonomicznego domku bedzie ciezkie. Sama blacha ma zerowe właściwości izolacyjne i będzie potrzeba bardzo grubej warstwy izolacji, żeby domek błyskawicznie się nie wychladzal. Chyba że będzie to tylko domek letniskowy.
@effzet: Takie są warunki zabudowy, działka jest budowlana mimo że jeszcze jest polem uprawnym, dojazd asfaltowy, powierzchnia dość duża 1200m2 - myślisz że kiedyś dałoby się to podzielić? Dom ma być całoroczny, raczej w formie bryły i myślałem, żeby dać wełnę w otwory i nie wiem czy czasami styropian 10 cm, pomiędzy kontenerami tak samo, wewnątrz cieńszy i ścianka z KG. Jest sens się w to bawić? Bo bardzo podoba mi
@KornixPL: bez przeanalizowania dokumentów - aktu notarialnego, warunków zabudowy etc - ciężko stwierdzić. Zazwyczaj nie ma problemów z dzieleniem gruntu, ale różnie bywa. Rozumiem, że działka już została odrolniona i przeznaczona pod zabudowę, tylko że dalej jest na niej coś uprawiane?

http://www.rp.pl/artykul/97877-Welna-i-styropian-razem-na-elewacji.html#ap-1

Ciężko będzie chyba znaleźć kogoś, kto ma doświadczenie w takich projektach, a bez tego bardzo ciężko będzie oszacować całkowity koszt inwestycji. Do tego osobiście chyba nie chciałbym mieszkać w
@KornixPL: podałem to tylko jako przykład ;) zapewne jest więcej firm zajmujących się tego typu prefabrykowanymi domkami. Zresztą ich projekty można modyfikować, powiększać, dostawiać dodatkowe moduły itp. Tak czy siak temat kontenerów bym sobie odpuścił, no ale to już Twoja decyzja.
@effzet: Właśnie wszystkie które znalazłem są niezbyt odpowiednie dla mnie, nie wiem czy można moduły łączyć jak chcę bo jednak wewnętrzne ściany ograniczają i to sporo, chyba że znasz coś takiego, gdzie ściany działowe mógłbym postawić/wyznaczyć sam?
@KornixPL: to msisz już się z tymi firmami bezpośrednio kontaktować jakie dokładnie są możliwości, nie siedzę w tym aż tak. Wiem tyle co na stronie przeczytałem. ;) Jak coś to mam znajomego, który specjalizuje się w drewnianych domach, mają świetnego projektanta od drewna i mega doświadczenie, własny tartak etc. Na to bym stawiał jeżeli masz mocno indywidualne potrzeby.
@KornixPL: pomysl o piance pur wyjdzie podobnie do styropianu jeśli chodzi o kasę. Chyba że styropian będziesz kladl sam no to wyjdzie cię taniej. Bo za samo ocieplenie biorą 30 zl\m^2 za robociznę
Kiedyś analizowałem. Wychodzi dość drogo, problem jeszcze masz z farbą którą pokrywa się kontenery morskie (farma ołowiowa) - dość niezdrowa, a czyszczenie całości i malowanie dość duże koszty generuję.

@KornixPL:
@KornixPL: ogólnie tak mi się przypomniało, jest aplikacją Pinterest gdzie jest mnóstwo zdjęć którymi mógł byś się inspirować. Warto poszukać bo całkiem fajne rozwiązania można podpatrzeć