Wpis z mikrobloga

Cześć kochani. Słyszałem, że na mirko są odpowiedzi na wszystkie pytania - więc zadaję swoje - od jakiej kwoty (zarobki brutto = wartość wystawianej faktury) opłaca się przejść na b2b zamiast umowy zlecenie / umowa o pracę.
Jest tutaj jakis #ksiegowosc, który to liczyl? Założmy, że moje zarobki brutto to 8tys + jakieś premie. Jaki miałbym dochód, gdybym przeszedł na b2b i jakie dodatkowe koszty dochodzililby w przypadku jdg / sp zoo?
  • 15
moje zarobki brutto to 8tys + jakieś premie. Jaki miałbym dochód, gdybym przeszedł na b2b i jakie dodatkowe koszty dochodzililby w przypadku jd


@Lqsn: To zalezy jak sie dogadasz z pracodawcą. 8k brutto na UoP? Ile wychodzi tej premii rocznie?
@MaddoxX1911: moglbym bardziej konkretnie, czyt. jesli posiadasz taka wiedze lub mozesz ja uzyskac bez wiekszego nakladu pracy moglbys podac szczegoly?
@Pan-Zly: aktualnie mam wybor 8k brutto umowa zlecenie (jeszcze studiuje), lub 8k brutto UoP. Premia miesięcznie dochodzi do 2-3k, powiedzmy ze rocznie bedzie to 20 tys.
Moim zdaniem opłaca się już od 7k. To teraz tak:

Przy 8k brutto wystawiasz faktury na 9 648,80 - bo tyle wynosi koszt pracodawcy.
Urlopy to juz kwestia negocjacji - moze Ci powiedziec ze na b2b nie masz urlopu, ale to stawka w góre wtedy.
@Lqsn Podstawowe pytanie: czy naprawdę chcesz sprzedać swoje prawa jakie posiadasz jako pracownik m.in. Bezwzględne prawo do urlopu wypoczynkowego minimum 14 dni raz w roku, za jakiś tysiąc złotych oszczędności?

Nie wolisz po prostu dostać przelew na konto tylko latać do księgowej i ogarniać dokumenty, wizyty w urzędach...?
@Jaracz_Joint: Strasznie dramatyczna ta Twoja wypowiedź. Jakbym zaprzedawał wolność za bezcen. Tysiąc złotych oszczędności miesięcznie to bardzo dużo wg mnie (niezależnie czy zarabia się 8, czy 30 tysięcy).

Poza tym, nie każdy walczy z pracodawcą. Ja pracuję z domu i nikt nie nadzoruje moich godzin, a jedynie efekty pracy. Co do pozostałych jak wizyty w urzędach i "ogarnianie dokumentów" - absolutnie nie wydaje mi się to problemem.
@Lqsn jest dramatyczna bo jestem księgowym i widzę jak to wygląda. Jak ludzi męczy prowadzenie firmy.

Po prostu Cię ostrzegam że tracisz prawa jako pracownik, #!$%@? coś i pracodawca będzie cię ścigał do pełnej kwoty strat.

Na UOP masz ok. 5600-5700 netto

Jak przechodzisz na B2B u tego samego pracodawcy to nie masz prawa do obniżonych składek ZUS więc płacisz pełne, ok. 1200 zl

Liczmy że z zusami (oprócz zdrowotnego) będziesz ponosi
@Lqsn Musiałbyś się zorientować w jakiej wysokości ponosisz koszty które możnaby wrzucić w firmę

Czy twój rodzaj działalność będzie podlegał pod VAT

Wtedy może Ci zrobię jak będę miał czas symulacje bardziej precyzyjną.
@Lqsn P.s strzeliłem kwotą że zaoszczędzisz 1000 zł a z szybkiej symulacji na kolanie wyszło że nic nie zaoszczędzisz ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Tak jak mówiłem aby precyzyjniej to określić potrzebowałbym powyższych informacji
@Jaracz_Joint: fajnie, tym razem muszę podziękować za bardzo merytoryczny komentarz. ew PKD mojej działalności to doradztwo związane z zarządzaniem - chyba po tym będziesz mógł określić czy jestem vatowcem.
Jeszcze wydaje mi się, że wziąłeś złą podstawę do obliczeń. Jeżeli na uop zarabiam 8k brutto, to w przypadku przejścia na b2b kwotą netto na fakturze będzie 9648.80 zł - czyli całkowity koszt pracodawcy w przypadku umowy.
@Lqsn Założyłem że 8k brutto wynagrodzenia i 8k brutto jak faktura ponieważ tak zazwyczaj się spotyka.

Jeśli będzie Ci dawał całkowity koszt to faktycznie lepiej.

Doradztwo związane z zarządzaniem? A masz już pkd jakieś bo to jest dość tak określone zbyt ogólnie.
PKD 64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych - to by było dokładne PKD