Wpis z mikrobloga

Miał ktoś problem z dużym rozjazdem czasu w DS3231? Zrobiłem sobie zegarek w oparciu o taki RTC, a dokładniej taki moduł jak na zdjęciu. Podczas testów na prototypie poskładanym na 3 stykówkach i paru innych płytkach, było ok, zegar ustawiłem co do sekundy z internetowym i po tygodniu działał co do sekundy, natomiast po poskładaniu wszystkiego na wytrawionej płytce pojawił się problem z przyspieszaniem czasu, i to znacznym, ok 30s po 12h. Myślałem że może DS się uszkodził, wymieniłem cały moduł, ale problem nie ustąpił, złożyłem testowo układ z tym wyjętym modułem i działa bez zastrzeżeń. Jedyna różnica między prototypem a końcowym układem po za dedykowaną płytką to zasilanie, prototyp był zasilany z 7805, natomiast końcowy układ z przetwornicy, myślałem że może tu jest problem i przetwornica sieję jakieś zakłócenia, jednak po zasileniu układu z 7805 dalej jest ten sam problem i nie mam pojęcia w czym problem. Ma ktoś jakiś pomysł?
#elektronika
Mazur9 - Miał ktoś problem z dużym rozjazdem czasu w DS3231? Zrobiłem sobie zegarek w...

źródło: comment_A9173xhFkMJ8zYcV6blMIPTAqCPXKl4e.jpg

Pobierz
  • 9
@Mazur9: sorry, nie było mnie w domu.

masa i zasilanie jest trochę słabe. spróbuj nie zasilać z JP5, tylko dwoma przewodami bezpośrednio z kondensatora C9. czy ta masa w lewym dolnym rogu ma w ogóle połączenie z masą przetwornicy?

unikaj łączenia masy przez zworki. lepiej zrobić wiele sygnałów zworkami, a masę mieć porządnym polygonem.
@przech: Masa w lewym dolnym rogu ma połączenie po przez przewód który jest przylutowany do tych kwadratowych padów na polach masy. Dzięki za rady na pewno się przydadzą, Co do zasilania bezpośrednio przewodami przetestuję już jutro.

@RicoElectrico: Moduł chińczyk, ale mówię w prototypie działał bez zarzutu, program nie był zmieniany od tego czasu. Testowałem ostatnio też po moduł po za zegarkiem, na stykówce i działa bez problemu, testowałem z wykorzystaniem
@przech: Wywaliłem cały moduł z RTC na stykówkę i zasiliłem z 7805 z którego zasiliłem też resztę, puściłem SDA i SCL na płytkę, minęło 12h, i czas się zgadza co do sekundy :D. Czyli wygląda na to że chyba jednak problem leży w zasilaniu, jutro puszczę z tego C9 bezpośrednio i mam nadzieję że będzie ok, a jak nie to będę kombinował, ale przynajmniej wiem już gdzie szukać. A na przyszłość