Wpis z mikrobloga

1. Jeżeli stolica ISIS (Rakka) padła i nie jest już w ich rękach, to czy jest to równoznaczne z tym, że upadek Daeshu jest bardzo bliski?
2. O ile teraz Państwo Islamskie jest głównym wrogiem wszystkich stron konfliktu to jak to będzie wyglądało po ich upadku?
3. Jeżeli ISIS padnie to wydaje mi się, że szczury będą uciekać do Europy i tutaj kontynuowali swój dżihad w postaci wysadzania się w powietrze. Czy ta pesymistyczna wizja jest tylko w mojej głowie czy ma wiele wspólnego (niestety) z rzeczywistością?

#syria #syriafaq #isis
  • 17
@KolegaPatryk:

2. O ile teraz Państwo Islamskie jest głównym wrogiem wszystkich stron konfliktu to jak to będzie wyglądało po ich upadku?


Baszar Al-Assad, nie mogąc przeboleć że Kurdowie z kurdyjskiej Rożawy są odrębnym ludem niż arabowie i chcą W RAMACH PAŃSTWA SYRYJSKIEGO autonomii, prawdopodobnie wywoła z nimi nowy konflikt

3.


No jest to dość prawdopodobne. Z tym że terroryzm powróci raczej do formy znanej z terroryzmu Al-Kaidy
@nom_om: Myślałem, że SAA jest w stałym konflikcie z Kurdami i tylko na chwile zawiesili broń przy odbijaniu jakiegoś miasta (niestety nie pamiętam) z rąk ISIS.

Czym różni się forma terroryzmu w europie Al-Kaidy i ISIS? Wydaje mi się, że są identyczne.
@KolegaPatryk 1. Aktualną stolicą ISIS jest Mayadin
2. Pacyfikacja Idlib i prawdopodobnie koniec wojny jako takiej, pozostanie zwalczanie partyzantów.
3.Niekoniecznie, ponieważ na ogół ISIS rekrutuje się z ludności miejscowej, poza tym póki nie znajdą nowego źródła finansowania to nie będzie ich stać na duże akcje.
@matador74: @KolegaPatryk: już przedwczoraj poszła informacja, że regularne linie obrony ISIS w Rakce się załamały i pozostały izolowane punkty oporu. Samo czyszczenie potrwa jeszcze co najmniej kilka dni bo tak jak napisał @matador74 bardziej wartościowe i doświadczone jednostki SDF już od jakiegoś czasu są pod DeZ.

Co do samego upadku i utraty Rakki... Mosul był generalnie ważniejszy a jednak samo ISIS nie rozpadło się po jego utracie. Podobnie będzie i
@KolegaPatryk: Kurdowie na samym początku wojny faktycznie walczyli z SAA, natomiast po pojawieniu się ISIS ich siły przerzuciły się właśnie na walkę z nimi. Do tej pory SDF z SAA potrafili współpracować (Al-Hasaka, Qamshilli, Manbij), okazyjnie zdarzały się jakieś potyczki prowokowane przez gorące głowy z obu stron (Qamshilli, okolice Al-Bab, Tabqa). Obecnie, ze wzgędu na sytuację w Prowincji DeZ dochodzi do coraz to poważniejszych deklaracji o wzajemnej niechęci, ale na szczęście
@KolegaPatryk Moim zdaniem do wojny między SDF i SAA nie dojdzie z kilku powodów. Assad mimo ostatnich sukcesów ciągnie resztkami sił, a SDF jest trzymane w szachu przez sułtana po pierwsze, po drugie będą bali się że w razie ofensywy USA ich zostawi samym sobie, po trzecie po referendum będą mieli jeszcze Barzaniego na karku. Pomijam oczywisty fakt że USA i Rosja chcą konflikt jak najszybciej zakończyć i obie strony nawet nie
@horsehead:

Assad mimo ostatnich sukcesów ciągnie resztkami sił


możliwe że tak jest, ale mając Ruskich za plecami i wygrywając wojnę, może poczuć się za pewnie i ruszyć na SDF

SDF jest trzymane w szachu przez sułtana


co
Czym różni się forma terroryzmu w europie Al-Kaidy i ISIS? Wydaje mi się, że są identyczne.


@KolegaPatryk: Jeśli dobrze rozumiem, Al-Kaida to partyzantka. ISIS probuje przynajmniej udawać, że stawiają na regularną walkę, vide teksty o ,,żołnierzach" i ,,oddziałach" robiących zamachy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@horsehead:

a sułtan to takie określenie na padyszaha karaluchów Erdogana


Wiem, ale jedyne co Erdogan trzyma w graści to chyba swojego kutacha.
To że od czasu do czasu ostrzelają Afrin nie znaczy że kogokolwiek trzymają w szachu
Moim zdaniem do wojny między SDF i SAA nie dojdzie z kilku powodów. Assad mimo ostatnich sukcesów ciągnie resztkami sił,


@horsehead: ja pitolę 2017 rok a na tagu dalej myślą, że Assad ma coś jeszcze do powiedzenia