Wpis z mikrobloga

Mieliście jakieś hmmm... "sytuacje" związane ze skarbówką, handlując krypto na polskich giełdach? Czy gra na polskich giełdach, obracając sumami do kilku tysięcy PLN jest pod tym względem bezpieczna? Powiedzmy sobie wprost - kryptowaluty nie zostały stworzone po to, by wpisywać je do PIT-u.
I drugie pytanie, czy przesyłając skan dokumentu do weryfikacji nie boicie się, że jakiś szeregowy pracownik korpo wpadnie na świetny pomysł wykorzystania waszych danych lub że zostaną one wykradzione w jakimś ataku?
#kryptowaluty #bitcoin #ethereum
  • 21
kryptowaluty nie zostały stworzone po to, by wpisywać je do PIT-u.


@Vanni: Nic nie zostało stworzone, by wpisywać to do PITu. Nic... oprócz pieniędzy. Więc problem nie bierze się z tego, że chcesz jakieś alty, tylko że chcesz się bawić w FIATy.

Nie chcesz podatku? Nie wychodź z krypto. Chcesz PLNy? Płać podatek.
@demonoman: @Ancro: Nie takiej odpowiedzi szukałem. Wiem, że chwalić się w internecie z łamania prawa to nie jest dobry pomysł, ale kurde... Podatek od zysków z krypto opłaciło około 600(?) osób. Regularnie handlujących jest co najmniej kilka tysięcy. I wszyscy odpowiadają, że lepiej zapłacić. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie pytam, czy wy płacicie, pytam, czy znacie przypadki osób, które miały z tym problemy.
@Vanni: Jak się działa bardzo publicznie to przychodzą na pewno (a czy do każdego czy do mało kogo to nie wiem). Tzn jak się na przykład ogłaszasz i podając wszystkie dane.

Oprócz tego pewnie giełdy podpieprzają do organów kradzieży.

Ja znam osoby które płacą podatek dochodowy od tego - i jeszcze dobrze że nie kradną podwójnie czy też poczwórnie (nie ma już VAT od tego, oraz da się odliczyć koszty zakupu
@decentralizacja: Oprócz tego pewnie giełdy podpieprzają do organów kradzieży.
Jeśli już, to chyba w drugą stronę. Knaga występuje z zapytaniem o osoby. Taka giełda strzelałaby sobie w stopę, bo to szybko by się rozniosło, a miłośnicy kryptowalut nie są znani z przyjaznego nastawienia do państwa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vanni: Nie wydaje mi się, by dla US miało obecnie znaczenie skąd pochodzi dany dochód. Pewnego dnia po prostu wezmą Cię na muszkę i zapytają skąd masz na mieszkanie/samochód. Jeśli nie udowodnisz legalnych dochodów, to dostajesz karniaka 75%... do 5 lat wstecz.

US lub robić losowe "łapanki" na podatnikach, każdy więc może stać się ich "ofiarą". Może nie dziś, może nie jutro, ale nawet za 5 lat mogą zapytać skąd miałeś
@Ancro: Nie wydaje mi się, by dla US miało obecnie znaczenie skąd pochodzi dany dochód. Pewnego dnia po prostu wezmą Cię na muszkę i zapytają skąd masz na mieszkanie/samochód. Jeśli nie udowodnisz legalnych dochodów, to dostajesz karniaka 75%... do 5 lat wstecz.

Nie miałem na myśli dochodów, z których nawet można się utrzymać, a co dopiero kupować mieszkania i samochody.

@demonoman: gdzieś przeczytałem taką informację, której źródło miało być oficjalne.
@Vanni: Nie zrozumieliśmy się do końca. Możesz kupić samochód za premię z pracy, ale i tak prześwietlą resztę twoich finansów. Nawet tych starych.

Ale jeśli o tak małych kwotach mówimy, to nawet jak Cię złapią, to raczej nie zbankrutujesz.
@Vanni: Jak chcesz sprzedawać bez podatku to zmieniaj na gotówkę u tradera. W większych miastach działają legalnie i mają swoje biura. Są też ATM gdzie zmienisz na erło bez weryfikacji (na pewno jeden na Słowacji).
@lucash9: Właśnie o to mi chodzi, czy ryzyko handlu na giełdzie się opłaca, czy bawić się w to w bezpieczniejsze sposoby, ale z wyższą prowizją.
Rozumiem, że problem nie tkwi w zamianie fiat -> btc, tylko btc -> fiat. Zastanawia mnie, czy osoba kupująca na giełdzie, a sprzedająca w sposób opisany przez ciebie jest bezpieczna.
@Vanni: Kolego wygląda to tak, że wchodzisz do biura z telefonem, robicie transakcje czekacie na 1 potwierdzenie i wychodzisz z kieszenią pełną gotówki. Żadnych weryfikacji, nikt o nic nie pyta. Polecam tego ziutka trader
ale nie była ona wcale taka duża) bank ma obowiązek donosić na Ciebie do US.


@lucash9: @Ancro: @Vanni: nie no mylisz instytucje rejestrowane są przelewy +15 000 Euro to leci do GIF nie od razu do US bo by się #!$%@?. Nie ma co panikować.
Problem jest gdy chcesz kupić cos w POLSCE bo to co rejestrwane w Polandi łatwo sprawdzić czyli samochód / mieszkanie. Ale jak masz dużo
@WeselnyGiermek00: To może tak. Żeby być krytym bierzesz kredyt na auto lub dom, a raty spłacasz z comiesięcznej wymiany gotówkowej u tradera BTC->FIAT. Masz wytłumaczenie skąd były pieniądze na dom, no z kredytu przecież. Wymiana BTC->Fiat jest anonimowa. Jeśli kurs będzie rósł w takim tempie to ten sposób zakupu może być całkiem do przyjęcia.
. Żeby być krytym bierzesz kredyt na auto lub dom, a raty spłacasz z comiesięcznej wymiany gotówkowej u tradera BTC->FIAT.


@lucash9: ( ͡° ͜ʖ ͡°) dobrze kombinujesz - jak bardzo chcesz mieć dom w Polsce to można tak zrobic panietaj ze hipoteka to -5% rocznie i się dodaje wiec trzeba to mądrze spłacić aby na plus byc.
"sytuacje" związane ze skarbówką


@Vanni: sytuacje takie będą najczęściej po 5-ciu latach od samej transakcji, bo tylko wtedy urząd się przyczepia.