Wpis z mikrobloga

@rotero: bezrobocie jest wyśmienicie niskie, spora aktywizacja zawodowa, Ukraińcy zapełniają tą lukę, którą pozostawili po sobie wyjeżdżający stąd Polacy, miejsc pracy przybywa od lat, demograficznie się kurczymy, siłą rzeczy tak musi być.. ;-)
@rotero: U mnie na magazynie Ukraińców jest od groma (już ok 50% załogi). Obsadzają głównie wakaty - Polacy przenoszą się do innych firm a chętnych do pracy za taką kasę Polaków nie ma, więc przyjeżdża od czasu do czasu dostawa Ukraińców i wakaty zapełnione.
Wg GUS mamy dodatnie saldo migracji, czyli więcej wraca do PL niż wyjeżdża, także chyba nie są za granicą.


@kolanin: masz jakieś źródło?
Inne tropy? A co z dwoma poprzednimi, czyli pracują gdzie indziej lub stanowiska były nieobsadzone?
@ex-02: gospodarka cały czas rośnie (potrzeba coraz więcej ludzi do pracy) oraz kwestie demograficzne, tj. starzejące się społeczeństwo, coraz więcej ludzi idzie na emeryturę.

Mozemy się śmiać, ale wg. ostatniego raportu bodajże 1/3 albo 2/3 nowych miejsc pracy w przemyśle w całej UE w 2016r. powstało w Polsce.
@WesolyLudwiczek: a kto mówi o nisko płatnych pracach? Zwykle płace w przemyśle są dobrze płatne (w okolicach średniej lub nawet powyżej) ponieważ produkują konkretne przedmioty (np. samochody osobowe) idące na eksport.

P.S. Przeczytaj pierwszy post. Jest tam mowa o Ukraińcach pracujących na niskopłatnych stanowiskach w handlu i magazynach. To co wkleiłem to nowe miejsca pracy w lepiej płatnych branżach w które wsiąkają rodowici.
@WesolyLudwiczek: nie wiem jak teraz, ale jeszcze kilka lat temu, aby zatrudnić Ukraińca pracodawca musiał udowodnić, że na jego niemiejsce nie mógł znaleźć Polaka. To, czy było to stanowisko wymagające kwalifikacji (np. spawacz) czy też praca na zmywaku nie miało żadnego znaczenia.