Wpis z mikrobloga

Przygotujcie się, zima nadchodzi. Przed chwilą oglądałem Wielką Mgławicę w Orionie przez teleskop Maksutowa. Po raz pierwszy w tym sezonie.

Nadszedł ten czas, kiedy Wielki Wóz stanął na dyszlu, pomarańczowy Arktur w Wolarzu zachodzi, Siedem Sióstr śmieje się na mnie z góry, a Kasjopea udaje M, chociaż jest W :). Nadszedł ten czas, kiedy można zrobić przerwę w środku pracy, tak około 2:00 w nocy, udać się pod jeden z wolnych teleskopów i zapolować na obiekty Messiera. Wczoraj nastawiłem też teleskop, aby podglądnąć układ dwóch gwiazd, z których jedna jest bardzo gorąca (niebieska), a druga chłodna (pomarańczowa). Dziękuję, Panie Łabędziu za układ Albireo. I za Gromadę Wieszak też!

Mgła podniosła się na tyle, że zmuszony jestem zakończyć pracę na dzisiaj. Udało się zarejestrować aż trzy układy podwójne gwiazd, których składniki się wzajemnie zaćmiewają co kilka godzin. Piękna sprawa, jak wyobrażam sobie jak dwie gwiazdy podobne do Słońca okrążają się wzajemnie z okresem orbitalnym równym dziewięć godzin (dla perspektywy: Ziemi zajmuje to 365.25 dni).

Autobus odjeżdża z pętli u podnóża mojego wzgórza za 15 minut. Lepiej żebym się zbierał, bo nie zdążę. A nie po to się przeprowadzałem pod Błonia, żeby się spóźniać teraz na Stodwójkę :). Dobrego dnia wszystkim!

Na zdjęciu stockowe foto Wielkiej Mgławicy w Orionie, nie moje. Aparat wezmę dopiero jutro do pracy.

#astronomia #pracbaza #krakow #astronomiaodkuchni
Pobierz
źródło: comment_yJVTdXsYP7kSNzUzQr11H02LKLSr5I4I.jpg
  • 21
@Al_Ganonim: 2 tygodnie temu nie mogłem już usiedzieć i pojechałem oglądać. Tylko trafiłem na dość wysoką wilogtność i słabo było. Mimo wszystko widok przepiękny.
Inna sprawa to to, że warto zabrać lornetkę na obserwację i pogapić się w plejady :)
@KendziorSC: Obserwatorium Astronomiczne UJ w Krakowie. Dziś znów zajęcia ze studentami. Oby szybko im poszło z liczeniem czasu gwiazdowego, bo mam robotę do wykonania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@mactrix: Nocki teraz są ciepłe, ale wilgotne. A potem ma być co najmniej tydzień chmur i zimna. Korzystam co natura daje :) Jak znajdę przejściówkę na Maksutowa, to podepnę dziś fociaka i coś się cyknie. Tyle tylko, że
@Al_Ganonim O kurde. Czegoś takiego się nie spodziewałem. Ładne cacko. Jakie ma pole widzenia?
Co do bino to patrzałem tylko przez nasadkę do Newtona 14" i gniotło. Ale na tym sprzęcie to nie jestem sobie w stanie wyobrazić jakie będą widoki, szczególnie planet.
@khurghan: To ze zdjęcia to jakieś randomowe z googla ;). Ale nasze binary miały kilkanaście stopni pola widzenia. Nasz Astrograf miał około 13x18 stopni, a Ernostar około 25 stopni (może więcej, teraz głowy nie dam).

W tej chwili żaden z wyżej wymienionych instrumentów nie jest w OA w Krakowie :(. A przydałby się chociaż jeden do pokazów i do focenia.
@Al_Ganonim To cacko już ma moc, chciałbym przez takie coś popatrzeć, w sumie teraz jak przez 40cm kolumbryne popatrzę na Messiery to one wywołują opad szczęki. Szkoda że nie dam rady urwać się pod ciemne niebo szybciej niż w weekend.
@mactrix: dziś kończę zajęcia około 22:00. Orion będzie fajnie widoczny tak od 1:00, ale jest jeszcze Andromeda i inne Albirae ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wiesz co masz robić. Orla 171. Telefon masz ( ͡° ͜ʖ ͡°)