Wpis z mikrobloga

CIEKAWE ODKRYCIE POLAKA W ANGLII

Do portalu IMPERIUM ROMANUM dotarła informacja o ciekawym odkryciu w Anglii. Odkrywcą jest Pan Mariusz Jażdżyk, wicelider Klubu Team of Yorkshire MDG. Jest to niewątpliwie wielki sukces polskich poszukiwawczy w Wielkiej Brytanii.

Jak stwierdził odkrywca:

"Od jakiegoś czasu nachodziły mnie sny, że na mojej farmie ukryty jest dzban z rzymskimi denarami. Więc postanowiłem pojechać i sprawdzić. Wyznaczyłem sobie linie, około 30 metrów do przeszukania. Jako punkt docelowy było powalone drzewo. I tak chodziłem w tą i z powrotem i cisza nic nie było, gdy brakowało może 2 metry do końca zwątpiłem i już miałem iść gdzieś indziej, ale mówię okej dojdę do końca. Zrobiłem kilka kroków i jest bardzo wyraźny sygnał. Wykopanie dołka, a tam znalezisko w kolorze srebra. Po tym zdarzeniu już wiem, że nie warto szybko rezygnować."

Jak się okazało owym znaleziskiem jest ekstremalnie rzadki denar uzurpatora rzymskiego w Brytanii w latach 286–293 n.e. Marcusa Aureliusa Mausaeusa Carausiusa (Karauzjusz). Na awersie znajduje się zapis IMP CARAVSIVS P F AVG; na rewersie: MONETA AVG. Moneta jest w idealnym stanie i jak zapewnił dom aukcyjny gdzie ten denar zostanie wystawiony po wcześniejszym zgłoszeniu do bazy znalezisk PAS, może osiągnąć sumę nawet 12.000 funtów.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/ciekawe-odkrycie-polaka-anglii/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne

Podobają Ci się treści? Wesprzyj mnie na Patronite!
https://patronite.pl/imperiumromanum
Pobierz IMPERIUMROMANUM - CIEKAWE ODKRYCIE POLAKA W ANGLII

Do portalu IMPERIUM ROMANUM dot...
źródło: comment_jQcuEgVB9RtNXOX21yxdwhmJTpahSVRW.jpg
  • 7
Wołam zainteresowanych (59) z listy IMPERIUM ROMANUM
Możesz zapisać/wypisać się klikając na nazwę listy.

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Masz problem z działaniem listy? A może pytanie? Pisz do IrvinTalvanen

! @IMPERIUMROMANUM @TenebrosuS @MackiMackiMacki @Panoramiks @Vasterek @HrabiaZet @fukboi @diabelskie_nasienie @dvarf @TripleSec @Krolowiec @charlesRN @Pjotsze @Arratay @wildi @Kaeltas @kontodoczarnolisto @ditto090 @UlfNitjsefni @farmer111