Wpis z mikrobloga

#architektura #gruparatowaniapoziomu #modernizm

Kościół Św. Józefa w Zabrzu. Perła architektury, położona pod drugiej stronie ulicy od stadionu Górnika Zabrze. Zna ją wielu studentów architektury i czasami (sic!) tylko po to odwiedzają Śląsk, by zobaczyć ten obiekt.

Architektem kościoła, który powstał w latach 1930-1931 był pochodzący z Kolonii Dominikus Böhm (znajdujący się przy ulicy Wolności budynek dawnej Kasy Oszczędności także jest jego dziełem). A co zawsze mi bryła kościoła przypominała? Ze względu na charakterystyczne łuki i solidną konstrukcję – antyczne akwedukty. Okazuje się, że rzeczywiście symbolika – także ta nawiązująca do wody (choć nie tylko), jest tu wszechobecna. Przedsione, dziedziniec wygląda jak rzymskie patio oddzielone jednak od świata wspomnianymi łukowatymi kotarami z cegły. W środku też dominuje cegła, ale całość stanowi jako scenę teatru o wielu elementach.
Cegły, z których wykonano bryłę – o różnych odcieniach, z różnych cegielni i o różnym stopniu wypalenia mają symbolizować różnorodność członków kościoła, sama konstrukcja ma nawiązywać do łodzi św. Piotra.

Znajdujące się wewnątrz detale i wyposażenie także są dziełem wspomnianego architekta. Dużą rolę wewnątrz kościoła odgrywa światło – odbijające się od kolorowych szkiełek witraży promienie słoneczne, czy wpadające do ciemnego wnętrza wyraźną smugą, po prostu przez okna – robią niesamowite wrażenie przenosząc wiernych ze świata profanum do świata sacrum – i o to chyba chodziło Böhmowi.

Popełniłem wraz z żoną obszerny przewodnik po architekturze śląskiego. Od 1900 roku po dziś dzień. Stawiamy tezę, że jest tu najlepsza architektura w Polsce. Ktoś już go dodał na wykop

klik -> https://www.wykop.pl/link/4025349/slaskie-jest-najlepsze-w-architekturze-sprawdzcie/

Zapraszam do wykopywania wszystkich spod tagu #slaskiewykopparty i #slaskiewykoppiwo
wołam @AvantaR @Klopsztanga i @normanos Chopy! ;)
Pobierz Pannoramix - #architektura #gruparatowaniapoziomu #modernizm 

Kościół Św. Józefa w...
źródło: comment_yYkbTB6RssQrMlGCIMIyjRbR0VBeSHqC.jpg
  • 5