Wpis z mikrobloga

2 572 - 5 = 2 567

Trochę się nazbierało od mojego ostatniego wpisu pod tym tagiem.

Tytuł: Opowieść podręcznej
Autor: Margaret Atwood
Gatunek: powieść dystopijna
★★★★★★★

Książka opisuje przyszłość w której na terytorium USA istnieje fundamentalistyczne-religijne państwo Gilead. Na skutek skażenia środowiska bezpłodność jest powszechnym problemem więc kobiety mogące rodzić dzieci są przydzielane jako "podręczne" do bogatych rodzin by rodzić dzieci "komendantom".
Właśnie oczami jednej z podręcznych obserwujemy świat, poznajemy historię powstania Gileadu, samej bohaterki i jej prób walki z systemem.
Nie jest to może antyutopia na miarę Roku 1984, ale jeśli ktoś lubi takie klimaty to z pewnością warto przeczytać.

Tytuł: Pułapki myślenia
Autor: Daniel Kahneman
Gatunek: ekonomia/psychologia
★★★★★★★

Książka noblisty z ekonomi dotycząca sposobów w jaki ludzi mózg przetwarza informacje z zewnątrz i w jaki sposób te schematy (systemy) mimo iż z pozoru racjonalne często prowadzą do nieracjonalnych decyzji.
Wielu Mirków polecało ją na tym tagu, plus podobno straszliwie ora liberalną filozofię gospodarczą.
No cóż, książka jest niewątpliwie ciekawa, ale czy nie zrobiła na mnie takiego wielkiego wrażenia jakiego się spodziewałem po lekturze komentarzy. Co zaś orania liberalizmu się tyczy, to jeśli książka już coś podważa to fundamenty korwinizmu, a to żadna sztuka (ktoś poważny jeszcze w to wierzy?).

Tytuł: I'm No Monster: The Horrifying True Story of Josef Fritzl
Autor: Stefanie Marsh, Bojan Pancevski
Gatunek:
★★★★★★★

Ciekawa książka o sprawie Josepha Fritzla. Autorzy opisują dokładnie całą historię, zaczynając od dzieciństwa głównego "bohatera", aż do momentu skazania. Poza samym Fritzlem dostaję się też austriackiemu społeczeństwu, gdzie do dziś istnieje szerokie przyzwolenie na "surowe" wychowanie, czy społeczność miasteczka Josepha które przez lata udawało, że nic nie widzi i nie podejrzewa, mimo wcześniejszych wyroków na Fritzlu za przestępstwa seksualne.

Tytuł: Pasażer
Autor: Patrick Senecal
Gatunek: Thriller
★★★★★★★

Główny bohater podejmuję pracę w odległej miejscowości, co wiążę się z częstymi dojazdami. Pewnego dnia na trasie bierze do samochodu tajemniczego autostopowicza.
Całkiem fajny thriller. Trzyma w napięciu, zakończenie jest całkiem ciekawe, choć nie było tak zaskakujące jak się spodziewałem. Mimo to czytało się przyjemnie.

Tytuł: Opowieści o Pilocie Pirxie
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: SF
★★★★★★★★

Po słabym IMO "Głosie Pana" wracamy na dobre tory. OoPP to zbiór opowiadań gdzie bohaterem jest tytułowy pilot. Mimo, iż Lem nie starał się wymyślać jakichś cudów na kiju, a większość opowiadań jest do bólu realistyczna to całość czytało się to świetnie. Autorowi udało się do większości opowiadań przemycić całkiem ciekawe koncepcje i pomysły. Jak zwykle zadziwia fakt, że mimo pół wieku od publikacji większość z nich wcale nie traci na świeżości.

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_f1FohvcZFapHROLCk4SHTNlP3wBFD809.jpg
  • 1
Trochę się nazbierało od mojego ostatniego wpisu pod tym tagiem.

@robertvu:
Twój wpis wygląda na błędny. Prosimy o stosowanie się do kilku prostych zasad.
Tag bookmeter (sluży on tylko do wpisywania przeczytanych książek)!

Regulamin zabawy dostępny tutaj

Schemat odejmowania: [Wynik z poprzedniego wpisu] - [Twoja liczba przeczytanych książek] = [Wynik odejmowania]
np. 110 -10 = 100 książek
następnie zdjęcia, opis itp.
na końcu tagi.