Wpis z mikrobloga

2 491 - 1 = 2 490

Tytuł: Hel 3
Autor: Jarosław Grzędowicz
Gatunek: s-f
★★★★

Bardzo zawiodłem się na Hel 3. Grzędowicz to jakość sama w sobie, jeśli chodzi o świat polskiej fantastyki (s-f też?). Tym chętniej sięgnąłem po jego nową powieść.
Hel 3 opowiada o świecie przyszłości - takim jaki rodzi się w głowie autora. Trzeba zauważyć, że Grzędowicz wtrąca dużo polityki i to takiej z gatunki eurosceptycznej. Nie jest to wada, ale szkoda, że poglądy autora zaważają na tym, co będzie w świecie przedstawionym. W ten sposób mamy automatyczne spoilery - wiemy, co autor lubi, a czego nie.
Do tego widać brak pomysłu na fabułę. W pewnym momencie akcja w zasadzie zmienia się w zupełnie inną. Zakończenie, choć zaskakujące, też pozostawia wiele do życzenia.
Żałuję także, że Grzędowicz zaczyna mocno korzystać ze świata internetu, stąd teksty typu: "maść na ból dupy", słabo to wygląda w książce autora, który ma przecież bardzo dobry warsztat.
Ostatecznie czytało się nieźle, bo w końcu to Grzędowicz i jakość za nim idąca, ale niestety jeśli ktoś oczekuję chociaż połowy poziomu "Pana Lodowego Ogrodu" to mocno się zawiedzie.

#bookmeter
  • 3
@lsamuel widzę, że nie tylko ja się zawiodłem na tej książce. Te zakończenie wyglądało, jakby nie chciało mu się więcej tego pisać, bo wiedział nie widział sensu.
Ale i tak nie zmienia to faktu, że sięgnę po kolejną książkę Grzedowicza.