Wpis z mikrobloga

i5-6300HQ Undervolting

Ktoś się zabierał kiedyś za undervolting CPU? Lapek chodzi 24/7 w #boinc , użycie procesora wiadomo 100%.
Niestety widzę w CPU-Z, że mnożnik procesora zatrzymuje się na 28x, na 32 możliwych.
Przy normalnej pracy potrafi dobić do tych 31x, ale zależałoby mi na ciągłym booscie do 3,2 GHz, a nie obecnych 2,8GHz

Od czego jest zależny ten mnożnik?
Sądziłem, że to od temperatury (okolice 82 stopni, z dobijaniem do 89), więc zmniejszyłem napięcie na CPU aż o -0,160V (program Intel Extreme Utility [XTU]), ale jakoś nie widać poprawy z mnożnikem. Tempretury spadły trochę, ale szału nie ma.
Ile można bezpiecznie obniżyć woltaż?

Z drugiej strony, cały czas chodzi karta graficzna (gtx 960m, OC +135MHz), ale GPU-Z pokazuje jej Thermal Throttling (choć i tak wyższe taktowanie niż fabryczne, więc jest ok).
Jednak jak się jaą wyłączy, to przy temperaturach ~70 stopni, mnożnik dalej upracie 28x ( ͠° °)

  • 8
@sTreeTu: W HQ są zablokowane na stałe mnożniki. Tylko nie byłem swiadomy, że one nie sa jednakowe dla wszystkich rdzeni :D
Tylko kurcze czasami widze, w CPU-Z 31x, a teraz 64 stopnie, a to uparcie 28x jak przy 90 stopniach ¯\_(ツ)_/¯