Wpis z mikrobloga

#historia #niemcy #pytanie #neuropa #4konserwy
Większość Polaków za Niemcami nie przepada z powodu zaszłości historycznych. Zabory, germanizacja, wojny, najazdy, Krzyżacy, Hitler itd., ale warto pamiętać, że to właśnie oni wprowadzili nas w krąg cywilizacji zachodniej. Takie postacie jak Kopernik, Stwosz, Zug, Schuch, Gerson, Linde itd. znają wszyscy i wszyscy w mniejszym lub większym stopniu zdają sobie sprawę z ich niemieckich korzeni. Wielu nie wie jednak, że najsłynniejszy polski rycerz Zawisza Czarny, generałowie Anders i Kleeberg również wodzili się z rodów niemieckich. Sam język polski zawiera mnóstwo germańskich zapożyczeń i to takich które bezpośrednio wiążą się z państwem i władzą: szlachta (ze starodolnoniemieckiego slahta), rycerz (Ritter oznacza jeźdźca), hetman (od górno-niemieckiego Hauptmann), burmistrz (od Bürgermeister), ratusz (od Rathaus), sołtys (od Schultheiss) itd. Jaki jest zatem bilans zysków i strat? Kto ma rację? Miliony pytań bez odpowiedzi?
Pobierz BojWhucie - #historia #niemcy #pytanie #neuropa #4konserwy
Większość Polaków za Niem...
źródło: comment_pXJB2HbJWb1KoUbnhxm0fsdUCyvOlsww.jpg
  • 15
@BojWhucie: Polacy z jakiegoś powodu traktują wszystkie wojny z niemcami (ofc II wojna światowa to całkiem inna bajka) jako świadectwo nienawiści do Polaków mimo że np tacy piastowie też prowadzili identyczne wojny i często lubili w sąsiednich krajach posadzić na tronie sprzyjające im osoby.
@BojWhucie: Linde? Samuel Bogumił Linde, on po mieczu raczej Szwedem był.

Hm. Można by też zapytać Połabian i Serbów Łużyckich jak się czują wprowadzenie w krąg cywilizacji łacińskiej przez Niemców. Ci pierwsi już nie odpowiedzą bo ich nie ma.

Chrobry nie został „pasowany” na króla. Pasowanie to nadanie pasa (zwykle mamy na myśli pas rycerski), królów się koronuje albo też namaszcza.

Ratusz wyparł rodzimy wyraz „więtnica”. Rycerz wyparł słowo „wiciądz” (którego
Poza tym dlaczego akurat Niemcy, a nie Włosi, z którymi Polacy też byli związani.


@Okcydent: bo graniczyliśmy z cesarstwem i to ono miało znaczenie podczas kształtowania się państw piastów. Sama lokacja miast i napływ mieszczaństwa niemieckiego jest również nie do przecenienia w kształtowaniu się Polski.
@United: Istnieje różnica między osadzeniem sprzyjającego nam władcy a polityką wynarodowienia, eksterminacji i traktowaniem Słowian jak ludzie gorszego sortu. Jak zakazy używania języka słowiańskiego. Twierdzenia ojca protestantów Lutra o zniszczeniu Słowian. Polityki Bismarcka. Polityka kolonialna Habsburgów względem Galicji no i wreszcie sam A.H.