Wpis z mikrobloga

Możesz rozwinąć SZR? Moja edukacja elektryczna kilkanaście lat temu nie obejmowała takich skrótów :)
Chodzi mi bardziej o awaryjne wyłączanie MCB, nie koniecznie ich włączanie.
@piwniczak: Wyłączanie jest do zrealizowania, wystarczy w zasadzie wyzwalacz np. wzrostowy, który się dokłada na szynie obok wyłącznika. Zdalne zamykanie wyłącznika to już poważniejsza sprawa i u markowych producentów za takie coś celował bym w koszty rzędu powyżej tysiąca zł za jeden napęd. Tanio to tylko u chińczyka pod hasłem "remote control recloser".
Zależy jeszcze co i jak często chcesz w ten sposób włączać i wyłączać bo jeśli ma to być
@michcio dokładnie to chce zrobić. Mam dom w którym rzadko bywam. Zainstalowałem sporo centralnie sterowanych alarmów ppozarowych, w razie czego mam awaryjne odlaczanie gazu (wody w razie zalania zresztą też), a z odlaczaniem prądu sobie poradzić nie mogę. W skrzynce średnio mam miejsce na dodatkowe urządzenia,.
@piwniczak: No to potrzeba wyzwalacza wzrostowego (byle dopasowanego do serii aparatu, którym chcesz sterować), dokładasz go do konkretnego aparatu (np. rozłącznika dla całej rozdzielnicy albo wydzielasz pod sterowany rozłącznik jakąś grupę obwodów) i jeszcze trzeba go jakoś wysterować - są wyzwalacze na napięcie sieciowe, jak i niższe napięcia, prąd stały i/lub przemienny, zależy czym chcesz to wysterować.
Szerokie jest to na jeden moduł.
@michcio nie wiesz może jak taki wyzwalacz wzrostowy się zwie po angielsku?
Działa to przez puszczenie prądu zwarciowego przez bezpiecznik? Bo jeśli tak to zastanawiam się jak szybko zadziała na bezpiecznik ach typu B
@piwniczak: To jest moduł, z którego najczęściej wystaje szpikulec, który wchodzi w otwór z boku sterowanego aparatu (jeśli aparaty w tej serii mają przewidzianą taką współpracę) lub też sprzęga się go z tym aparatem dźwigniami. One współpracują ze sobą czysto mechanicznie. W wyzwalaczu jest elektromagnes, który pobudzasz podając napięcie z zewnątrz. Po angielsku shunt trip.
@michcio @Nieruchomy-poruszyciel Dzięki :) oryginalnie myślałem też nad Aeotec Heavy Duty Switch ale są dość drogie i musiałbym to zamontować oddzielnie do każdego obwodu, a jest ich trochę. Przyjrzę się tym wyzwalaczom.
PS. Z tego co widzę nie łatwo je u nas w jukejach dostac:(
@piwniczak: Masz różnicówkę selektywną? Możesz zrobić prosty układ puszczający 100 mA za nią pomiędzy L a PE. Dla mnie to prosty sposób na wyłączanie automatyczne na odległość.
@piwniczak: Przepisów nie łamie - w podobny sposób się testuje zabezpieczenia. Jedyne co może się stać to zwarcie, które spali układ ale instalujesz go za zabezpieczeniami więc bezpieczeństwo zachowane.