Wpis z mikrobloga

Cześć, poradźcie co można zrobić gdy żadna firma nie chce/nie może podprowadzić internetu do domu? Mieszkanie jest przy centrum większego miasta, w kamienicy. Jest doprowadzone orange po starym miedzianym kablu, który może obsłużyć chyba do 5-6 mieszkań. W kamienicy jest ich 12.

Orange nie chce zmodernizować tego kabla na światłowód/nowszy miedziany, który obsłużyłby całą kamienicę. Inni operatorzy:
- mają problem z wejściem do studzienek orange
- mają problem z przejściem przez sąsiednie kamienice (z jednej strony kamienica kościoła, który nie zgadza się na nic innego poza orange, a z drugiej "nie bo nie"). Upc sobie odpuścił, a mniejsze firmy kopią się z biurokracją orange od roku.

Jakiś pomysł co może zrobić administracja/mieszkańcy kamienicy? Obecnie pozostaje netia z biedanetem 10-16mbit albo radiowe. Do przeciągnięcia z najbliższej studzienki jest może 15 metrów, ale właściciel kamienicy (kościół) się nie zgadza :(

#orange #internet
  • 10
@Andi128: 20mbit vs 80 albo więcej w tej samej cenie :) Chyba, że mówisz o LTE, które delikatnie mówiąc ssie (na przykładzie playa, który wyciągał 300-400kbps)
@didijo: Mi spółdzielnia mieszkaniowa odmawiała (i nadal odmawia) położenie kabla dla UPC, "bo był remont" - w trakcie którego uszkodzili działający kabel ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po kontakcie z UKE dowiedziałem się, że właściciel nie może utrudniać dostępu i można to zgłosić... z tym, że Pani po drugiej stronie słuchawki była na tyle miła, że powiedziała, że poczekam około pół roku na załatwienie sprawy ( ͡°
@didijo: Zastosuj niekonwencjonalne rozwiązania by obejść ludzi którzy stwarzają problemy. Nie wiem jak dokładnie wygląda lokalizacja, ale ja bym sam pociągnął kabel. Możesz to zrobić po dachu kamienic, a nawet w studzienkach. Właściciel nie wychodzi na dach i nie sprawdza "licencji" kabli, a monterzy w studzienkach nie będą nagle targać kabla którego nie mają w spisie. Bo to wymaga dodatkowej pracy za którą im nikt nie zapłaci :-)
@granatowawolowina: tak, tylko gdzieś ten drugi koniec muszę wtyknąć. Żadna firma nie chce poprowadzić bez oficjalnej zgody. Myślałem już nawet o radiolini do jakiegoś biura, ale na razie nigdzie nie znalazłem nic takiego jeszcze
@didijo: Gdzieś w pobliżu mieszkają studenci, ludzie młodzi, itp. Weź dogadaj się z nimi, płać im z góry za część abonamentu a oni udostępnią ci hasło do WiFi lub gniazdko do routera. Mówię o możliwościach, przecież nie znam konkretnej twojej sytuacji.
Kuzyn ma tak neta od ponad 10 lat. Sąsiad podciągnął kabel od UPC, wziął najdroższy abonament i podzielił sygnał na 4 osoby chętne. Kable poprowadzili po elewacji budynku. Teraz są