•  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Dzisiaj na drodze wyjątku coś z innej wojny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  1 maja 1915 roku z Nowego Jorku do Liverpoolu wyszedł transatlantyk ''Lusitania''. Była to chluba brytyjskiej floty handlowej - największy i najszybszy transatlantyk, który cieszył się sławą zdobycia czterokrotnie Błękitnej Wstęgi Atlantyku za pokonanie oceanu w rekordowym wówczas czasie. Był to luksusowy statek, oferujący takie luksusy, jak elektryczne windy, salon wypoczynkowy, pokój muzyczny, dwupoziomową jadalnię z ogromną, dekorowaną freskami kopułą, czy czytelnię dekorowaną jedwabiem, mahoniem i kopułą z rżniętego szkła. Na pokładzie statku znajdowało się 1959 pasażerów, w tym takie sławy, jak milioner i sportowiec Alfred Vanderbilt, czy aktorka Rita Jolivet.

  Statek jednak nie na darmo zbudowano za pieniądze brytyjskiej Admiralicji. Posiadał system grodzi wodoszczelnych i pokryte węglem bunkry w burtach, zaś na pokładzie można było zamontować 12 dział. Z tego powodu w rejestrach Lloyda figurował on jako okręt pomocniczy Royal Navy. Wiedzieli o tym wszyscy - poza pasażerami statku. Niemiecka ambasada w USA przed wyjściem statku wykupiła ogłoszenia w 50 amerykańskich gazetach, wręcz prosząc, by ludzie powstrzymali się przed rejsem statkiem w rejon objęty działaniami wojennymi. Ale armator chełpił się, mówiąc, że jego statek jest tak szybki, że ucieknie niemieckim okrętom.

  Cóż, mylił się.

  7 maja 1915 roku niemiecki as podwodny, kapitan Walther Schwieger, dowódca U-20, o 14:10 nakazał odpalić jedną torpedę, która bez problemu trafiła w cel. Celem była właśnie ''Lusitania''. Chwilę po trafieniu torpedą statek zatrząsł się od drugiej, silniejszej eksplozji i zatonął, grzebiąc w swoim wnętrzu 1198 pasażerów, w tym 90 dzieci.

  Prasa światowa i opinia publiczna zawyły z wściekłego, tępego oburzenia. Ignorując fakt, że Niemcy ostrzegali przed rejsem, jak i to, że sami pasażerowie wykazali się straszną naiwnością (pewnie myśleli, że wojna to fajna przygoda) wybierając się w rejs, ochrzcili zatopienie statku mianem barbarzyństwa. Amerykanom powiedziano, że w Niemczech dzieci dostały dzień wolny, żeby uczcić zatopienie ''Lusitanii''. Kapitana Schwiegera określono mianem ''mordercy dzieci'' i grożono mu sądem wojennym. Ten zaś bardzo przeżył zatopienie statku. Na szczęście kapitan Schwieger nie dożył zapowiadanej parodii procesu. Zginął marynarską śmiercią w 1917 roku.

  Dopiero 60 lat po wojnie ciekawscy nurkowie zbadali wrak statku. I odkryli, że pod pokładem przewoził on amunicję i materiały wybuchowe, które były przyczyną drugiej eksplozji i zatonięcia. Brytyjczycy zaprzeczali, ale kiedy wypłynęły zdjęcia nurków z garściami nabojów karabinowych - musieli się przyznać, że statek transportował nielegalnie materiały wojenne i zasadne było jego zatopienie.

  Tuż po zatopieniu statku najszczęśliwsi byli Brytyjczycy. Winston Churchill cynicznie skomentował: „Biedne dzieci, które zginęły tam na morzu, wyrządziły niemieckiej potędze większą krzywdę niż sto tysięcy żołnierzy walczących przeciw niej na froncie”.

  Zabite dzieci zawsze będą wzruszać opinię publiczną, prawda?

  Post absolutnie nie ma najmniejszego związku z czymkolwiek.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Tylko przypomnę że każdy kto popiera zakaz handlu jest debilem.
  Dziękuję.

  #zakazhandlu

  odpowiedzi (164)

 • avatar

  Kiedy moja żona urodziła, zapytałem lekarza:
  - Kiedy będziemy mogli uprawiać seks?
  - Za 10 minut kończy mi się dyżur, spotkamy się na parkingu.

  #heheszki

  odpowiedzi (5)

 • avatar

  Niedziela i zakaz handlu? Nie wiesz co zrobić? Proponuję zabawę: Idź do kościoła i zacznij zadawać niewygodne pytania robiąc przy tym jak najwięcej zamieszania.
  1. Czy ksiądz jest na pewno trzeźwy? Ksiądz nie chce odpowiedzieć? Wezwij policję by to sprawdzić.
  2. Czy ksiądz posiada aktualne badania sanepidowskie, skoro ręką rozdaje komunię? Zgłoś to do SANEPIDu
  3. Czy sama komunia nie zawiera szkodliwego glutenu? Jak wyżej.
  4. 76
  5. Jak często zmieniana jest woda "święcona" w kropielnicach i czy nie zawiera bakterii? (w zasadzie zawsze są tam bakterie kałowe i kto wie co jeszcze) zgłoś do SANEPIDu
  6. Czy dochodzi do wykorzystywania nieletnich w celu osiągnięcia korzyści materialnych (ministrant z tacą)? Zgłoś wykorzystywanie ministrantów do PIP i Urzędu Skarbowego.
  7. Czy organista jest zatrudniony na umowę, od której są odprowadzane składki? Nie? Jak wyżej.
  8. Czy jest oznaczona droga ewakuacyjna? Nie ma? Zgłoś do Państwowej Straży Pożarnej.
  9. Gdzie znajdują się gaśnice? Nie ma? Nie ma w widocznych miejscach? Jak wyżej.
  10. Czy ksiądz ma wykupione prawa do wykonywania pieśni religijnych publicznie? Nie? Zgłoś Do ZAiKS
  Można jeszcze doczepić się do pozwolenia na organizowanie imprez masowych, brak zabezpieczenia takiej imprezy, ale pewnie gorliwi katolicy zlinczowali was już po punkcie trzecim xD

  Bo skoro wszyscy muszą przestrzegać w/w zasad, to niby czemu nie Kościół i księża? Aha, można odwiedzić więcej niż jeden kościół ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #heheszki #bekazkatoli #katolicyzm #wiara #bezpieczenstwo #zakazhandlu
  pokaż całość

  odpowiedzi (141)