Wpis z mikrobloga

Mirki kupiłem taniego SSD BIWIN 120GB A3 MLC za 119 zł mam go wpiętego pod SATA III z włączonym AHCI i odczyt i zapis mam na poziomie 330 MB/s. (SATA II ma max 280-300 MB/s) Co wchodzę w jakieś opinie o tym dysku na różnych stronach/sklepach to ludzie mają po 450 MB/s w odczycie. Trochę mnie to martwi, bo deklarowane przez producenta jest 540. 450 jest ok, ale ponad 200 mega w plecy to już lekka lipa. Wymieniłem go na nowy model, ale dalej jest to samo.

TLDR
Dysk nie osiąga deklarowanych wartości
I teraz pytanie. Czy płyta główna może mi aż tak ograniczać SSD? Mam ASRock H61DE/S3 z DDR3.

Może kupię jeszcze nowy kabel sata III bo te co mam to jakieś stare.
Niby mówią, że kable wszystkie są te same. Choć dzisiaj w sklepie widziałem na opakowaniu kabel SATA 3 GB/s czyli SATA II.
Mam w zanadrzu jeszcze na sprzedaż nieotwieranego Iridium Pro 480GB i korci mnie żeby go podłączyć i zobaczyć jak to hula i czy faktycznie płyta gówniana.
Co sądzicie?

#dyski #ssd #komputery
Pobierz KrnabrnyDzik - Mirki kupiłem taniego SSD BIWIN 120GB A3 MLC za 119 zł mam go wpiętego...
źródło: comment_UC9F3IxPIlwTySGdsnzIPCiOH7Hnxg2w.jpg
  • 14
@KrnabrnyDzik: Wiesz, może po prostu sterownik kontrolera SATA obsysać, poeksperymentuj. Ja u siebie na starym intelowym chipsecie musiałem kiedyś specjalnie odinstalować najnowszy driver, bo stary zapewniał 20-30% lepsze osiągi SSD.
@KrnabrnyDzik

2 x SATA3 6.0 Gb/s connectors by ASMedia ASM1061


I masz odpowiedź. H61 natywnie obsługuje tylko sata 2. Za support SATA 3 odpowiada kontroler 3rd party - as media 1061. Dodatkowe kontrolery jak ten są podłączanie przez pci-e i mają niższą wydajność, niż natywne kontrolery z chipsetu.
@KrnabrnyDzik: inf, cat, co tam Twój system potrzebuje. Pewnie sterownik kontrolera jest w całej paczce sterowników chipsetu.
W hardware managerze to będzie urządzenie w stylu: "xyz SATA AHCI Controller"
Płytę masz intelowską także pewnie docelowo powinieneś mieć zainstalowany sterownik 'iastor.sys' z pakietu 'Intel Rapid Storage' a masz zainstalowany 'storahci'.

edit:
majkL dobrze gada. Nie zauważyłem, że masz SATA3 przez zewnętrzny kontroler. tzn on cały czas powinien być szybszy, ale to może
@KrnabrnyDzik: Jak najedziesz na nazwę sterownika w assd to Ci wyświetli jego pełną nazwę. Po tym możesz prześledzić w menadżerze sprzętu który komponent spróbować zaktualizować.

A te sterowniki co pokazujesz - no to pewnie ten INF driver. Ale to i tak jest stare. Możesz spróbować zobaczyć co jest kompatybilne w konsoli menadżera urządzeń. Może winda ma swoje standardowe drivery, które będą pasowały.
Pobierz Bilut - @KrnabrnyDzik: Jak najedziesz na nazwę sterownika w assd to Ci wyświetli jego...
źródło: comment_lwNYPCmjEJCqx95zfFS1E6EUNtJVCl35.jpg
@majkL @Bilut Czyli płyta z dupy. Robiłem czysta instalacje Windowsa z kwietniowymi poprawkami i nie instalowałem żadnych sterowników, a wyniki w assd były takie same. BTW w crystaldiskmark mam 380 MB/s w odczycie.

Jutro popróbuje z tymi sterownikami się pobawić jeszcze
@KrnabrnyDzik Płyta to typowy budżetowiec na low-end owym chipsecie. Czo zrobicz. W asrocku z97 extreme4 miałem sześć natywnych sata3 z chipsetu i dwa dodatkowe z ASMedia ASM1061. Różnica w wydajności ssd na obu kontrolerach była bardzo duża. Na intelu miałem >500MB/s odczytu w burście, a na assmedii mniej niż 400 jeśli dobrze pamiętam.
@KrnabrnyDzik prędkość w bust rzadko kiedy jest ważna w domowych zastosowaniach. 4k to król, a tu różnic nie ma.
Ja zmieniłem mobasa, bo ograniczał mi samsunga m.2 do jakichś 1200MB/s. Teraz mam pełne 3200 i szczerze mówiąc nie widzę różnicy :P
@KrnabrnyDzik mylisz się. Photoshop to głównie ram, cpu i gpu (cuda). W light roomie różnica też jest niezauważalna. Tyle z moich doświadczeń.

Jeśli chodzi o video, to ja nie obrabiam rawów z red 8k, tylko marne 4k skompresowane h.264 @50Mbit ( ͡º ͜ʖ͡º) stąd brak różnic.

Może w bardziej pro zastosowaniach coś jest na rzeczy. Choć ten gość raczej tego nie potwierdza.

https://youtu.be/xu4q-lQrJr0