Wpis z mikrobloga

Gdy zorientujesz się jak bardzo spieprzyłeś projekt dopiero po zlutowaniu go do kupy ( ͡° ʖ̯ ͡°)
294 z 296 odzyskane i przetestowane. Lutownica pincetowa (serio, PINcetowa) to genialny wynalazek do rozlutowywania prostych elementów SMD. Na szczęscie te diody były lutowane na dwa pola (heatsink w anodzie). Teraz pozostaje udać się na konsultacje projektu do znajomego elektronika i wymyśleć jak rozwiązać nową płytkę: czy zamówić cieniutkie PCB (0.2mm mogę zamówić) i nakleić to na radiator, czy gimnastykować się z aluminiowym PCB. Ale do aluminiowych PCB trzeba dobrej lutownicy i dużo się nagimnastykować żeby przylutować... Egh, jakieś rady?

#qwarqqmajstruje #led #diy #elektronika #lutowanie
Pobierz q.....q - Gdy zorientujesz się jak bardzo spieprzyłeś projekt dopiero po zlutowaniu g...
źródło: comment_uqLqFhx0J9NlYyX81drQTspPbp4vM96b.jpg
  • 13
@radekrad: $40 za 100szt, trochę się opłacało je odlutować. Spieprzyłem w dwóch miejscach:
1. powinny być po 3 diody w szeregu a nie 4, bo przy 12V nie osiągały pełnej sprawności. W nowej wersji będą 3 i napięcie / prąd odpowiednio obcięte na przetwornicy
2. brak odprowadzania ciepła. Na tej płytce przy połowie mocy grzały się do 80'C
@Sektro: tutaj trochę więcej na ich temat https://cdn.shopify.com/s/files/1/0344/6401/files/YJWJ014-1.1_YJ-BC-5730L-G02.pdf?9384325080700950394
@Eswemenasja: pola lutownicze w tych diodach zachodzą na spód, musi coś być między radiatorem (który jest z aluminium, które przewodzi prąd) a samą diodą. Opcje są dwie:
1. Cienkie PCB z tradycyjnego laminatu lub folii, ale to oznacza jednak jakiś stopień izolacji cieplnej między diodą a radiatorem. Można to obejść robiąc tzw VIA points, powszechnie znane jako przelotki. Sa to metalizowane otwory w płytce które przekażą ciepło na radiator z drugiej
@qwarqq: Ja tam specem nie jestem ale koledzy w pracy tak ;) cała sztuka polega na odpowiednim wyregulowaniu temperatury - tak wysoka aby lut ładnie złapał ale elementy się nie popaliły.
@qwarqq: Zwykły laminat dwustronny, wielki poligon masy na bottom, na top zasilanie. Na heatsink diody tyle przelotek ile się zmieści. Masz odprowadzenie ciepła z ledow do bottom, tam dajesz termopad i do zwykłego radiatora.
Jak użyjesz cienkiej pcb to musisz ja od razu przykleić a później tego nie polutujesz no lutownica tego nie rozgrzeje.