Wpis z mikrobloga

Mam krótkofalówki Baofeng t1. Testowałem, odbiór i nadawanie jest całkiem przyzwoite. Słyszałem jednak że trzeba przeprogramować częstotliwości - w jakim celu to robić? Druga rzecz, mam ustawione 16 kanałów - do czego taka ilość? Na innych kanałach sygnał moze być lepszy?
#krotkofalarstwo #baofeng
  • 13
@AdamFrey: Z czego czytałem to na tych 'niedozwolonych' w Polszy. Pytanie czy przy okazjonalnym użytkowaniu warto aż tak się spinać z tym przeprogramowaniem. Mała szansa że komuś wejdziesz w pasmo i jeszcze mniejsza że ten ktoś będzie chciał cie namierzyć o ile w ogóle to sensownie możliwe.
@hipokampO_o: w zakresie 400-460MHz pracuje energetyka, koleje, transport publiczny i trochę innych służb - tam gdzie oni mają swoje częstotliwości praca jest nielegalna. Krótkofalowcy mają zakres 430-440MHz, bez licencji praca w nim jest nielegalna. PMR jest na 446MHZ, praca z mocą większa niż 0,5W w tym zakresie jest nielegalna. Możemy toczyć spory ideologiczne, czy "okazjonalne użytkowanie" w sposób nielegalny jest dobre czy złe, aż dojdziemy do wniosku, że okazjonalne morderstwa czy
@AdamFrey: Ależ Ty lekką rączką przesunąłeś granice przestępstwa z używania krótkofalówki na morderstwo (ʘʘ) Ale co do informacji wyżej to dzięki. Zakres PMR będzie się jakoś różnił jakościowo od tych obecnie zaprogramowanych? I drugie pytanie jeśli się orientujesz, da radę na tym radyjku ustawić pasmo CB?
@hipokampO_o: Bo w każdej dyspucie na temat moralności pewnych zachowań, prędzej czy później zacznie się przesuwać granice i wchodzić głębiej. Ja tylko użyłem skrótu :D. Zakres PMR nie będzie się różnił niczym w stosunku do tego, co jest zaprogramowane teraz. Te radyjka działają od 400 do 460MHZ, czyli w okolicach pasma 70cm, CB to 27MHz, czyli pasmo 11m. To jest bardzo daleko od siebie i nie ma szans na pracę z
Możemy toczyć spory ideologiczne, czy "okazjonalne użytkowanie" w sposób nielegalny jest dobre czy złe, aż dojdziemy do wniosku, że okazjonalne morderstwa czy gwałty też są spoko. Ja


@AdamFrey: Szkoda że nie mam (okazjonalnie :D) multi bo bym Ci za to stwierdzenie dał z 10 plusów