Wpis z mikrobloga

#staw #koparka #budownictwo #budowa #wedkarstwo #ryby #praceziemne
Hej mirki mam pytanie. Może ktoś robił coś takiego w przeszłości. Mam staw 750m2 i zamiar wyczyszczenia go z mułu i pogłębienia. Staw był dwa lata temu lekko podczyszczony (6h koparką brzegi) ogólna sytuacjia w stawie ok tylko że jest w nim sporo mułu. Obecnie głębokość od 1.2 do 2m((sam środek średnio 1,4m na całości) z czego na dnie prawdopobodnie 30-40cm mułu. Mam kilka pytań i może ktoś będzie wiedział. W stawie jest dużo ryb- jakiś rok temu było wpuszczone około 400 sztuk ryb ( średnia waga wpuszczonych ryb to jakieś 100g ) ale było też kilka fajnych karpi , amurów i sporo lina i to były już takie 0,5kg do 1kg. Co zrobić w wypadku gdy chcę pogłębić staw ale nie chce stracić tych ryb ( sam koszt zarybienia 1500zł) a w okolicy nie ma gdzie ich wpuścić. Ile może kosztować takie pogłębienie - ostatnim razem jak była duża akcja czyszczenia stawu (6 lat temu) było to 10h pracy koparka i dwie wywrotki które wywoziły muł i ziemię(1200zł). Poprosiliśmy o wycenę jednego gościa od takich robót i mówi,że to będzie jeden ,max dwa dni pracy koparką + jedna wywrotka ( my mamy jeszcze ciągnik z przyczepą więc tez będzie używany ) i powiedział że to będzie trwało 10 do 15h i zaoferował taką usługę za 5000zł (w tym miejscu mnie to trochę przeraziło bo szczerze myślałem że to będzie jakieś 2000zł. Co myślicie ? Jest coś co powinienem wiedzieć przed pogłębianiem takiego stawu ? Na co uważać i zwrócić szczegolna uwagę? Co zrobić z tymi rybami ? Czy tylko mi wydaje się,że 5000zł to duże przegięcie za jeden dzień pracy (woda będzie wypompowywana więc powinno iść szybko). Do jakiej głębokości pogłębiać taki staw ?

Dzięki za wszelką pomoc ale mam jedną prośbę - jeśli ktoś nigdy nie miał z czymś takim do czynienia a jest wędkarzem i nie jest przekonany,że wie jak to się robi to proszę napiszcie to w komentarzy i dzięki temu będę wiedział,że tą opinię będę musiał zweryfikować !!

Pozdrawiam !!
  • 4
@pszymczyk2 miałem pogłębiany staw, tylko trochę mniejszy niż Twój. Był pogłębiany linówką ale bez wypompowywania wody. W mule wybieranym przez koparke były tylko śladowe ilości narybka wielkości max palca. Głównie karaś, choć mam lina, karpia, amura i tołpyge. Ryba większą sama uciekała. Nie trzeba było jej pomagać.
Stawik 350mkw
Zakres prac: pogłębianie plus wygładzanie brzegów aby się mniej osypywały
Czas pracy: 5h
Cena była za przysługę, więc nie będzie miarodajna.